Élesen bírálta az új magyar médiatörvényeket az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője egy budapesti konferencián – olvasható a Der Standard című osztrák lapban.
Az internetes blogokat nem fogja regisztrációhoz kötni az új médiaszabályozás - mondta L. Simon László, a parlament kulturális és sajtóbizottságának fideszes elnöke hétfőn sajtótájékoztatón Budapesten, miután hivatalában fogadta Daniel Baert, az Amerikai Egyesült Államok Külügyminisztériumának helyettes államtitkárát.
Hétfőn kezdődik az Országgyűlés őszi ülésszaka, a Ház azonban kétnapos ülést követően máris szünetet tart, és legközelebb az október 3-i önkormányzati választás másnapján ül össze. Az ülésnapon házelnökként debütál Kövér László, napirend előtt beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök, a képviselők pedig többek között döntenek a Fidesz médiacsomagjához kapcsolódó két határozati javaslatról, valamint vitáznak az iskolai nemzeti összetartozás napjáról. A kormány az őszre egy 42 javaslatból álló törvényalkotási programmal készül; a jövő évi költségvetést december 23-án fogadhatja el a parlament.
Karol Jakubowicz médiaszakértő szerint a magyar médiacsomag megteremti az intézményes és jogi keretet az önkényes beavatkozásra a véleménynyilvánítás szabadságába, számtalan csapdát kreál a média és az újságírók számára.
Október közepéig várhatóan megalakul a médiatanács és a közalapítványi kuratórium. Az Országgyűlés jövő hétfőn dönt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) médiatanácsa tagjait jelölő eseti bizottság, valamint a Közszolgálati Közalapítvány felállításáról szóló határozati javaslatokról.
Egy jogi szakvélemény alapján ismét a magyar médiacsomag módosítását szorgalmazta az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője.
A házasság és a család védelmét célozzák többek között a kereszténydemokrata Pálffy István által a médiaalkotmányhoz benyújtott módosító javaslatok. A KDNP-s politikus hét módosító indítványt adott be, amelyek 12 paragrafust érintenek.
Augusztusban megalakul a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), de csak ősszel jön létre médiatanács és Közszolgálati Közalapítvány, illetve annak kuratóriuma; a közmédiumok új vezetőit, a vezérigazgatókat október elején, közepén nevezhetik ki.
Bekerült az alkotmányba a szólás szabadságához való jog és a "közszolgálati médiaszolgáltatás" feladata - a Fidesz javaslatára átírták a sajtó- és véleménynyilvánítás szabadságáról szóló passzust az alaptörvényben.
Eljárási okokkal, a szakmai javaslatok mérlegelésével indokolta a fideszes kezdeményezésű médiacsomag egyik előterjesztője, hogy hétfőn mégsem került napirendre a médiát és a hírközlést szabályozó egyes törvények módosításáról szóló javaslat zárószavazása, valamint a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló indítvány, az úgynevezett "médiaalkotmány" általános vitája, amelyet az előzetes napirend még tartalmazott.