2,6 milliárd forint lesz a villanyszámla a szegedi lézerkutatóban
Tízszeresére nőnek a költségeik, amúgy pedig a legtöbb áramot nem is a lézerek fogyasztják az intézetben.
Tízszeresére nőnek a költségeik, amúgy pedig a legtöbb áramot nem is a lézerek fogyasztják az intézetben.
Befejeződött a kutatás-fejlesztési és oktatási célokat egyaránt szolgáló, több mint félmilliárd forint európai uniós támogatásból megvalósuló dióda lézerközpont kialakítása a Neumann János Egyetem bázisán Kecskeméten – közölte az oktatási intézmény.
Szabó Gábor január 1-jétől irányítja az intézetet.
A magyar kutatásfejlesztés egyik zászlóshajója a szegedi lézerközpont. Most lemondott a nemzetközi részleg három nagytekintélyű tagja, így tiltakoznak a kormány döntése ellen, hogy tudós helyett banki embert neveztek ki.
Bár a szegedi lézerközpont nagyjából csak fél év múlva kezd majd teljes kapacitással működni, már most is javában zajlik a munka. Nemrég ott jártunk, és megnéztük, mit is csinálnak (majd) az ELI-ben.
A szegedi ELI-ALPS nyolc nagy lézerrendszere közül három már megérkezett, és az egyik esetében a helyszíni tesztüzem is sikeresen lezajlott.
Megérkeztek az első lézerberendezések a szegedi ELI-ALPS kutatóközpontba, az eszközök összeszerelése és beállítása után néhány hónap múlva a helyszínen is elkezdődnek a kísérletek.
Befejeződött az egykori szegedi szovjet laktanya egy 5 hektáros részének kármentesítése, ez a terület lesz az épülő lézerközpont mellé tervezett tudományos park egyik helyszíne – mondta az ingatlant kezelő Szegedi Tudományegyetem rektora kedden a helyszínen. Szabó Gábor szerint a laktanya egykor "egy kis darab Szovjetunió volt", a kármentesítést és a tervezett fejlesztések után pedig Európa élvonalát képviseli majd.
A kutatóközpont a tervek szerint 2015 végére épül fel. Addigra már elkészül a lézertechnológia beépítésének egy része is, és elindulhat a kutatói munka. Ma aláírták a kivitelezési szerződést.
Bár a Fidesz-kormány késlekedése miatt kétéves csúszással, de végre elkezdődött a lézerközpont építése, amely új fejezetet nyithat Szeged életében – mondta Botka László polgármester annak apropóján, hogy csütörtökön tartották a központ ünnepélyes alapkőletételét.
Szeged legfontosabb kitörési pontja az ELI lézerközpont – közölte B. Nagy László Csongrád megyei kormánymegbízott pénteken.
2012 végén vagy a jövő év elején kezdhetik el az Európai Unió egyik tudományos nagyberuházásaként megvalósuló lézeres kutatóközpont, az Extreme Light Infrastructure szegedi részlegének építését. A csongrádi megyeszékhely mellett egy prágai és egy bukaresti részleggel létrejövő kutatóközpont kialakításának összköltsége körülbelül 750 millió euró.