Nemzeti Emlékezet Bizottsága: volt párttitkárok, III/III-asok nélkül nem megy a múltfeltárás?
Egy törvénymódosítással lehetővé tennék, hogy a kommunista múlt feltárásával foglalkozó bizottságban volt MSZMP-tagok vagy ügynökök is dolgozhassanak.
Egy törvénymódosítással lehetővé tennék, hogy a kommunista múlt feltárásával foglalkozó bizottságban volt MSZMP-tagok vagy ügynökök is dolgozhassanak.
Rendőrségi vizsgálat folyik Csehországban annak megállapítására, ki a felelős az egykori Csehszlovákia nyugati határán létrehozott és működtetett "vasfüggönyért", amely 1948 és 1989 között mintegy ezer ember halálát okozta - közölte az iDnes internetes hírportál hétfőn.
A Jobbik szerint "ordító" az a kettős mérce, amelyet az igazságszolgáltatásban alkalmaznak a holokauszttagadás és a kommunista rendszer bűneinek tagadásának elbírálásakor. Erről Szilágyi György beszélt hétfői sajtótájékoztatóján.
A közigazgatási tárca parlamenti államtitkára szerint méltóképpen szükséges megemlékezni a kommunista diktatúra és önkény áldozatairól. Ezt Rétvári Bence mondta az MTI-nek, miután a kommunista diktatúra által elkövetett tömeges kitelepítések hatvanadik évfordulója alkalmából határozatot fogadott el az Országgyűlés.
Három törvényjavaslatot nyújtott be a szejmben a kommunista múlt örökségének felszámolására a lengyel ellenzéki, nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt a hadiállapot bevezetésének 30. évfordulóján.
Az utolsó Kun Béla, Marx, Szamuely Tibor, Lenin név is eltűnhet a magyarországi települések térképéről, ha a parlament elfogadja a fideszes és KDNP-s politikusok kedden benyújtott indítványát. A hvg.hu több tucat olyan települést talált, ahol egy-egy utca, tér neve még őrzi a kommunista vezetők, esetleg véres kezű politikusok emlékét. Még a fideszes vezetésű önkormányzatok is adósak a névváltoztatással, a Lázár János irányította Hódmezővásárhely pedig 2005-ben szedte le a város utolsó Lenin-tábláját. A települések eddig a lakosok ellenállására hivatkoztak: az érintett utcákban, tereken élő emberek nem akarták kifizetni a lakcímváltozás költségeit.
Már elkészült az a törvénytervezet, amely alapján a kormány áttekintené, hogy az elmúlt évtizedek kitüntetettjei közül „kik váltak érdemtelenné” az állami díjak, így a Kossuth-díj viselésére. Orbán Viktor a múlt héten azt mondta a parlamentben, hogy nem a „rasszista szamárságokat” beszélő Kertész Ákos ügye a legfontosabb, a kommunista diktatúra kitüntetéseit is felül kell vizsgálni. Nem lesz könnyű dolga a kormánynak: 1948 és 1953 között több mint kétezer Kossuth-díjat osztottak ki írók és költők mellett politikusoknak és sztahanovista munkásoknak, bányászoknak.
Börtönbe vonult csütörtökön este Ludmila Brozová-Polednová volt csehszlovák államügyész, akit a koncepciós perekben való részvételéért tavaly szeptemberben jogerősen hatévi börtönbüntetésre ítéltek - közölte az elítélt ügyvédje.