A politikai mellett a gazdasági kapcsolatok is épülnek, de a magyar kölcsönöknek és beruházásoknak egyelőre nincs átütő hatása az EU-hoz való felzárkózás szempontjából.
Mínusz 6,4 milliárd euró volt Magyarország profitegyenlege 2021-ben, vagyis az itt működő külföldi cégek ennyivel több nyereséget vittek ki annál, mint amennyit a külföldön működő magyar cégek hazahoztak – árulta el Orbán Viktor. A miniszterelnök ebből valamiféle jogosultságot vezet le az uniós támogatásokra, de ez nem így működik. A helyzeten az segítene, ha nem a BMW nyitna gyárat Debrecenben, hanem az Ikarus Bajorországban.
2030-ra eljön a Kánaán, beleértve, hogy a magyar multik annyi profitot talicskáznak haza, mint amennyit a külföldi multik innen ki. Legalábbis Orbán Viktor szerint, valójában a kitűzött cél elérésének szinte nulla a valószínűsége, ráadásul ellenkezik a másik céllal, a minél több multi idecsábításával.
Nincs rá reális esély, hogy Magyarország külföldi befektetései utolérjék a külföldi multik magyarországi befektetéseit, ahogy Orbán szeretné. De nem elképzelhetetlen, ehhez a külföldi terjeszkedésre készülő Mészáros Lőrincnek (vagy másnak) csupán csak akkora csodát kellene tennie, mint a Nokia volt Finnországban. Vagy a Facebook az Egyesült Államokban. A magyar multik, élen a Mollal egyébként jól állnak, de méretük legalább egy nagyságrenddel elmarad a magyarországi külföldi multiktól, amelyek valóban rengeteg pénzt talicskáznak ki az országból.