Kezdődnek a diáktüntetések: több ezer egyetemista vonulhat utcára
A 2013-as keretszámokról szóló döntés után öt nappal megkezdődnek a tiltakozások a felsőoktatást érintő kormányzati intézkedések ellen.
A 2013-as keretszámokról szóló döntés után öt nappal megkezdődnek a tiltakozások a felsőoktatást érintő kormányzati intézkedések ellen.
Az Együtt 2014 szerint az, hogy jövőre csupán a tanulmányaikat megkezdő felsőoktatási hallgatók ötöde tanulhat ingyen, tovább súlyosbítja az ország megosztottságát.
Feleannyi pénzt kell adni az egyetemeknek és főiskoláknak, viszont minden diákkal alá lehet íratni a hallgatói szerződést - ezért jár jól az állam, ha állami ösztöndíjas helyek helyett részösztöndíjas férőhelyeket biztosít a felsőoktatási intézményeknek. A "fél tandíjas" finanszírozási forma a 2012-es felvételi legnagyobb bukása volt, átdolgozott formában azonban ismét a kormány elé kerül.
Rosszul járnak a 2013-as keretszámokkal a bölcsészszakokra és mesterképzésekre felvételizők. Az erőforrás-minisztérium legfrissebb, az eduline birtokába került felsőoktatási tervezete alapján jövőre ezerrel kevesebb hallgatót vehetnek fel bölcsészképzésekre az egyetemek és főiskolák, de a mesterszakokra sem lesz könnyű bekerülni.
2013-tól teljesen megszüntetné a jogászképzés állami támogatását a kormány, jövőre egyetlen elsőéves sem tanulhatna ingyen az egyetemek jogi karain, az ELTE és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem sem kapna állami ösztöndíjas helyeket – derül ki az Eduline birtokába jutott minisztériumi tervezetből.