Gigantikus képződményeket fedeztek fel az Antarktisz jégpáncélja alatt
Megtalálták a világ legmélyebben fekvő földterületét. Az egyik kanyon 3,5 kilométer mélységig húzódhat.
Megtalálták a világ legmélyebben fekvő földterületét. Az egyik kanyon 3,5 kilométer mélységig húzódhat.
A péntek reggeli mérések szerint Siófoknál a nyílt vízi táblákon még vastag, 32 centiméteres a Balaton jege, de a kásásodás és a rajta álló víz miatt sportolásra alkalmatlan a felülete.
A Balaton jege Siófok környékén a mérések szerint 30 centiméter vastag, így a hétvégén várhatóan marad a jó minőségű, korcsolyázásra is alkalmas jég.
Nemcsak a vízi madaraknak okoz gondot, hogy a nagy hidegben befagynak a folyók, tavak.
Hideg, borult, csapadékos idő várható szerdán. Többfelé csúszhatnak az utak, hét megyére az ónos eső miatt elsőfokú, citromsárga figyelmeztetés érvényes.
A déli-sarkvidéki tengerfenék élőlényei váratlanul gyorsan reagáltak a jégpáncél olvadása miatt megváltozott éghajlati viszonyokra – derül ki egy német tanulmányból, amelyet a Current Biology című tudományos lap csütörtökön megjelent számában közöltek.
Orosz kutatók feltételezése szerint új életformát fedeztek fel azokban a vízmintákban, amelyeket az évmilliók óta vastag jégpáncél alatt rejtőzködő Vosztok-tóból emeltek ki a Déli-sarkon ősi mikroorganizmusok után kutatva.
Baktériumok tömegét találta a Déli-sark vastag jégpáncélja alatt elterülő Whillans-tóból vett vízmintákban egy amerikai expedíció.
A vastag jégpáncél alatt rejtőzködő Vosztok-tó vizéből vettek mintát Antarktiszon dolgozó orosz kutatók. A kontinensen eddig feltérképezett 150 jégalatti tó közül a Vosztok a legnagyobbik. A tó valószínűleg több mint 14 éve el van vágva a külvilágtól, ezért hozhat érdekes eredményt a vizének vizsgálata.
Megfúrják a Déli-sarkvidék három kilométeres jégrétege alatt rejtőző Ellsworth-tavat a Brit Antarktiszi Kutatóprogram (BAS/ British Antarctic Survey) tudósai.
Ónos eső esett Nógrád megye teljes területén kedd reggel, az utakat jégpáncél borítja, késnek az autóbuszok.