Kifutsz az időből! Mikor lesz unokám? Majd meggondolod magad!
Kérdések, elvárások, kinyilatkoztatások, amelyekkel a gyerektelenek és gyerekmentesek gyakran találkoznak. De vajon miből fakad, és hogyan viszonyuljunk a kérdezgetéshez?
Kérdések, elvárások, kinyilatkoztatások, amelyekkel a gyerektelenek és gyerekmentesek gyakran találkoznak. De vajon miből fakad, és hogyan viszonyuljunk a kérdezgetéshez?
Megjelent a Férfiak gyermek nélkül című könyv, amelynek bemutatóján a szerző és a meghívott szakértők többek között arra keresték a válaszokat, hogy a férfiak miért beszélnek nehezebben a gyermektelenségről, illetve miért nem igaz, hogy ők a „sírba viszik magukkal” a megtermékenyítő-képességüket.
„Tudatos gyermektelenként néha fekete báránynak érzem magam. Ellenállóknak látnak bennünket, akik nem azt teszik, amit mások elvárnak” – meséli a 34 éves Márk Tanács Eszter Férfiak gyermek nélkül című könyvében, amelyben 16 férfi életéről olvashatunk. Ismerjük meg Márk történetét.
A miniszterelnök az iparkamara gazdasági évnyitóján arról beszélt, hogy az átlagbért kereső gyermektelenek adóékén van mit faragni – és faragnak is. Konkrétumokról nem ejtett szót, mindenki csak a fejét vakarja – az általunk megkérdezett szakértők is, akik viszont azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy ez egy last minute húzás lesz, a választás előtt.
Megérkezett a Nők gyermek nélkül című kötet párja, a Férfiak gyermek nélkül. A HVG Kiadó könyvében tizenhat férfi és hat szakértő osztja meg a gondolatait gyermektelenségről, meddőségről, felelősségvállalásról, párkapcsolati akadályokról vagy éppen az asszisztált reprodukció során felmerülő dilemmákról. A szerzőt, Tanács Esztert a kötet születésének körülményeiről, a tabumentesítés nehézségeiről kérdeztük, és arról is, milyen jövőképek rajzolódnak ki a megkérdezett férfiak fejében egy olyan országban, ahol a kormányzati kommunikáció része, hogy „ha nincs gyerek, nincs jövő”.
Mi vezetett ahhoz, hogy nem lettek apák? – tizenhat férfi meséli el történetét Tanács Eszter új, Férfiak gyermek nélkül című kötetében. Az interjúalanyok csak anonim módon vállalták, hogy beszélnek, a szerző nőkről szóló hasonló könyvének szereplői névvel szerepeltek.
Nem a szív dönt, még csak nem is a fej, hanem a tüszőfolyadék. Erre a cseppet sem romantikus, a tudósok számára is meglepő következtetésre jutottak a Stockholmi Egyetem kutatói, amikor a gyermektelenség, illetve a megtermékenyülés okait vizsgálták.
Bár a húszas éveikben kétségkívül fittebbek, energikusabbak és rugalmasabbak a nők, nem is beszélve arról, hogy akkor a legtermékenyebbek, amikor gyerekvállalásról gondolkodunk, az életkor, úgy tűnik, csak egyike az egyenlet sok összetevőjének.
A kormány nagyon akarja, ők viszont nem kérnek sem a házasságból, sem a szülésből. A hagyományokkal és a gazdaságpolitikai, demográfiai elképzelésekkel és elvárásokkal szakítva egyre több nő dönt úgy Dél-Koreában, hogy köszöni szépen, jó, sőt jobb neki egyedül. Őket kérdeztük.
A legmélyebb magánügyünk, életünk egyik legintimebb szelete. Mégis szinte állandó a társadalmi nyomás, az elvárás: a nő arra született, hogy anyává váljon. A Nők gyermek nélkül című interjúkötetben 18 nő történetét olvashatjuk, de férfi szakemberek is megszólalnak benne. Ezúttal Buda László pszichiáter véleményének egy részletét közöljük.
Ahány gyermektelen nő, annyiféle történet – látjuk igazolva Tanács Eszter a napokban megjelent, Nők gyermek nélkül című könyvében. Most az interjúkötetből a 38 éves Vera történetét választottuk ki.
A legmélyebb magánügyünk, életünk egyik legintimebb szelete. Mégis szinte állandó a társadalmi nyomás, az elvárás: a nő arra született, hogy anyává váljon. A Nők gyermek nélkül című interjúkötetben 18 nő történetét olvashatjuk – a könyvből most Singer Magdolna, író, újságíró, hospice- és gyásztanácsadó ajánlásának egy részletét közöljük.