Nem büntethetik duplán a szabálysértőt – mondta ki az Ab
Egy földhaszonbérleti szerződés meghosszabbításáról szóló per kapcsán mondta ki az Ab, hogy egy később hozott szankciót nem alkalmazhatnak egy korábbi ügyre.
Egy földhaszonbérleti szerződés meghosszabbításáról szóló per kapcsán mondta ki az Ab, hogy egy később hozott szankciót nem alkalmazhatnak egy korábbi ügyre.
A privatizálandó állami földek új tulajdonosai jelentősen felverhetik a földbérleti díjakat, miután egy szerződéses kitétel lehetőséget ad az árak piacosítására. A mostani, hektáronként 24-25 ezer forintos bérleti díjat 50-60 ezer forintra is növelhetik. A földeladásokat a Simicskáék által bérelt földekkel kezdik.
Az elsők között bocsátja árverésre az állam a Simicska Lajos és Nyerges Zsolt agrárcégei által bérelt földeket. Az üzletemberek 2051-ig bérelhetik az érintett földeket, így az új tulajdonosnak mindenképp egyezkedni kell velük.
Sallai R. Benedeknek oldalanként tíz forintot számoltak fel a 770 ezer oldalas dokumentációért, amelyből kiderülhetne, hogyan osztott szét az állam több ezer hektár földet. A DK-tól 20 milliót kért az NFM a trafikpályázatok anyagaiért. Az októbertől hatályos új törvény alapján nemcsak az anyag-, hanem a munkaerőköltséget is felszámolhatják az állami szervek, tehát még ennél is jobban megkérhetik az árát a nyilvánosságnak.
Míg a pixisből kiesett nagyvállalkozó sorra elbukta állami földjeit, Mészáros Lőrinc földbérletpályázatait gond nélkül hosszabbította a földalapkezelő. Ahogy régen Simicska esetében is tette. A felcsúti polgármester jelenleg 30 margitszigetnyi, több mint 3000 hektáros földterület felett rendelkezik.
Simicska Lajos cégei pályáztatás nélkül szerezték meg terebélyes állami földek bérleti jogát, és amikor lejárt a szerződés, a földalapkezelő szinte automatikusan újított – legalábbis így volt ez azelőtt. 2014-ben 1440 hektárnyi bővült Simicska Lajos birodalma, ám az októberben lejárt szerződéseket ezúttal már nem hosszabbították meg. A földek elvesztése kb. 100 millió forint veszteséget okozhatott az üzletembernek.
Hatvan hortobágyi állattartó veszítette el földjét, mert állításuk szerint olyanok nyertek a Hortobágyi Nemzeti Park földhaszonbérleti pályázatán, akik nem is foglalkoznak állattenyésztéssel. Ez azt jelenti, hogy nincs elég legelő és így akár több tízezer juh és szarvasmarha is éhen halhat a tavasszal. Egy éve Orbán Viktor maga járt közbena gazdák ügyében, de a Kehi vizsgálata mindent rendben talált a nyertes pályázatok körül.
Két hónapja házi őrizetben van Hörömpő Nándor, az MVH egykori kifizetési igazgatója, aki érintett lehet a másfél milliárdos, rendkívül kiterjedt földtámogatási csalássorozatban. Hörömpő a hivataltól az agrárgazdasági kamarához került, ahol esztelen költekezésbe kezdett.
A földtulajdonosként sikeres politikusoknak épp úgy jár az állami támogatás földjeik után, mint bárki másnak. "Miért kellene felhagynia azzal a munkával, aminek politikai karrierjét is köszönheti?" - mondta a miniszter Kis Miklós Zsolt államtitkárról, aki ezek szerint sikeres mezőgazdász.
Hónapok óta ül az állam azon a 15 millió forinton, amit biztosítékként fizettek be gazdálkodók, akik a mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. művelésében levő összesen 3000 hektárnyi földhaszonbérletre pályáztak. De nemcsak ennek az egyelőre egységes kezelésben lévő háromezer hektárnak a sorsa bizonytalan, hanem az NFA saját adatai szerint még további közel 47 ezer hektáré. Egyes pályázók közel egy éve várnak döntésre.
A Fővárosi Törvényszék nem jogerősen az LMP-s Lengyel Szilvia javára döntött, így a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnek ki kell adni a Felcsút környéki termőföldeladásokra, illetve haszonbérletbe adott földekre vonatkozó hirdetményadatokat.
Néhány igazi nagyágyú is akad a 34 ezer hektárnyi állami föld haszonélvezői között, a teljes listát hamarosan nyilvánosságra hozza a földalapkezelő. Simicskáéknak 582 millió forint területalapú támogatás járt idén az első félévben, de az egyéb jogcímeken történt kifizetésekkel együtt 1,6 milliárdot tettek zsebre.