Romlik a fiatalok foglalkoztatottsága, ennek köszönhetően csak idén fél millióval, vagyis 71 millióra emelkedik globálisan munkanélküli fiatalok száma. Az Európai Unió 28 tagállamában a 25 éven aluliak 13 százaléka tartozik a "relatív szegénységtől fenyegetett" kategóriába.
Megjelent a hajléktalanok körében egy olyan számottevő, már 10 százalékot kitevő, 30 év alatti fiatalokból álló réteg, amelynek még nyolc általánosa sincs.
Hiába a fesztiválok vagy a szórakozási lehetőségek, a gazdaság és az ifjúságpolitika másképp muzsikál. Egy francia ifjúságkutató intézet megvizsgálta, hogy mely országok folytatják a leginkább fiatalbarát politikát, azaz hol tud a 15-29 éves korosztály a legjobban érvényesülni, hol érhetik el legnagyobb támogatás és szabadság mellett álmaikat. Norvégia, Ausztrália és Kanada utcahosszal előz, Magyarország az EU egyik legrosszabb állama a fiatalok szempontjából.
Az MSZP szerint a Fidesz-kormány az elmúlt években nem tette könnyebbé a fiatalok helyzetét, amit az is bizonyít, hogy ma már "mintegy 500 ezer, többségében fiatal magyar ember keresi külföldön a megélhetését".
Az utóbbi években Európa egyik legégetőbb problémájává vált a fiatalkori munkanélküliség, az egyes – jellemzően déli, gazdasági válság által sújtott – uniós tagállamokban a társadalmi problémák elmélyüléséhez is vezet a kialakult helyzet. Az EU külön alapot hozott létre a helyzet kezelésére, ám kérdéses, hogy a kevéske összeg mennyiben segíthet. Eközben Magyarországon mintha javulna a helyzet, ám az a fiatal, aki beleesik a munkanélküliség csapdájába, talán évekig nem mászhat ki onnan, nem beszélve arról, hogy a saját egzisztencia hiánya komoly frusztrációkat is szül.
Új ellenséget talált Orbán Viktor a "romkocsmák félhomályában üldögélő állástalan egyetemisták" személyében, akik ráadásul dolgozni sem akarnak. Sértődött kirohanás volt, amit a miniszterelnök az LMP-nek válaszolt, vagy valós viszonyok felméréséből levont következtetés? - A Kettős Mérce szerzőjének írása.
A második Orbán-kormány foglalkoztatás-politikai törekvései homlokegyenest ellenkeznek azzal, amit az épeszű világ vár, és tenni igyekszik - írja Tallián Miklós a Kapitalizmus.hu-n. Bugyuta marketingvideóba csomagolt jövőkép helyett inkább a felsőoktatást kéne rendbe tenni, hogy a fiatalok valóban Magyarországon tervezzék jövőjüket.
Magyarország lassan, de biztosan zárkózik fel azon dél- és kelet-európai uniós tagállamokhoz, ahol aggasztó méreteket ölt a fiatalok munkanélkülisége. Míg Spanyolországban és Görögországban a 25 év alattiak fele nem talál munkát, addig nálunk egyelőre minden negyedik fiatal van munka nélkül, de a tendencia rendkívüli mértékben romlik. A magyar fiatalok fele eközben már külföldön próbálna szerencsét.
Az LMP szerint a fiataloknak kell szentelni a munka ünnepét; a párt majálisán tartott sajtótájékoztatón Csiba Katalin szóvivő és Szél Bernadett képviselő a fiatalok problémáira igyekezett felhívni a figyelmet.