Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#festők

Kult Czeglédi Fanni

A mesterművek feltétele nem a trauma, hanem a tehetség

Festők, írók, költők, zeneszerzők életének és műveinek kapcsolatát tárja fel legújabb, Szemfényvesztő művészet című, lebilincselő kötetében Gerevich József pszichiáter, neurológus, addiktológus. Az 514 szakirodalmi utalást tartalmazó könyv több évszázadot ölel fel és eljut egészen a kortárs művészekig. De mi derül ki Cezanne-ról, Van Gogh-ról vagy József Attiláról, ha műveiket művészetpszichológiai kontextusban vizsgáljuk? Gyógyítható-e a trauma az alkotás erejével, és szükséges-e a fájdalom a mesterművekhez? Ezekről is kérdeztük a szerzőt.

Nagyítás

Markó-kiállítás: külföldről tértek haza a képek – Nagyítás-fotógaléria

Id. Markó Károly (1793-1860) a 19. század magyar festészetének egyik legismertebb alakja. Tevékenysége abban az időben indult, amikor Magyarországon még alig nyílt lehetőség művészként a megélhetésre, s noha sikerült az 1820-as évek elején Pesten a legnevesebb támogatókat megnyernie, pályafutását mégis külföldön folytatta. A Nemzeti Galéria május 6-án nyíló és október 2-ig látogatható kiállítása a kezdeti és az Itáliában felívelő karrier állomásain keresztül mutatja be id. Markó Károly művészetét, s ezáltal a korszak európai festészetének egyik legjellegzetesebb vonulatát.

Kult MTI

340 milliót ért egy Botero New Yorkban

Fernando Botero matador családot ábrázoló képe, valamint a Roberto Matta festményei iránti érdeklődés uralta a Christie's latin-amerikai művészek alkotásaiból rendezett árverését New Yorkban.