Spanyolország Extremadura tartománya szeretné befogadni a digitális nomádokat, erre pedig 2 millió eurót különített el. Bárki pályázhat az Európai Unió területéről.
Harminchatodik helyen végzett Magyarország a NordLayer kiberbiztonsági cég Global Remote Work Index 2023 rangsorában. Azt vizsgálták, melyik országban mennyire jól lehet távolról – otthonról vagy máshonnan, de a munkahelyen kívülről – dolgozni.
Nem ingyen nyaralásról van szó, olyan digitális nomádok betelepülését várják egy kis faluba, akik képesek onnan dolgozni. Internet van. Három hónapig lakbér nincs.
Újabban könnyen kaphatunk akár tíz évre szóló vízumot is Balira – csupán elég pénzt kell felmutatnunk a bankszámlánkon. A legutóbbi G20-as találkozónak otthont adó sziget a digitális nomádok Mekkája. Rájuk, az online dolgozó fiatalokra építette vállalkozását Gál Laura és Matykó Noémi is, akik csoportos túrákat szerveznek Balira, miközben azt is látják, hogy a rengeteg turista mekkora feszültséget okoz a helyiek körében. A Deutsche Welle riportja.
Az elmúlt években egyre többen indulnak el a digitalizáció útján és választják önmaguk, valamint vállalkozásuk számára is a digitális életformát. Érthető is, hiszen sokkal kellemesebb egy általunk tetszőlegesen választott helyszínről dolgozni, mint egy lélekölő irodában ülni napestig. Így tett Varjú Tamás, a speciális teherbringák gyártásával foglalkozó Mastiff Cargo Bike cégvezetője, valamint Vígh Borbála, a Retreat Factory tulajdonosa és a Nomad Cruise igazgatója is, akikkel stílusosan úgy beszélgettünk a digitalizáció pozitívumairól és kihívásairól, hogy nem is tartózkodtunk közben egy helyen – Bori az országban sem.
A koronavírus nyomán kialakult helyzetben a vállalatokon belül tektonikus változások mennek végbe. Ha egy cég ma meg akarja tartani a piaci helyzetét, az ügyfeleit, akkor legalább akkora energiát kell szánnia a munkavállalók élményének újragondolására, mint amennyit az ügyfélélmény tervezésre fordít.
Az elmúlt fél évben az is meggyőződhetett arról, hogy a technológia és az ahhoz való alkalmazkodásunk szintje lehetővé tette a teljesen helyfüggetlen munkavégzést, aki februárban még e-maileket nyomtatott ki és nem tudta elképzelni az életét napindító meeting nélkül: természetesen élőben.
Milyen árat kell fizetnünk azért, ha szeretnénk a magunk uraiként ott, és akkor dolgozni, ahol és amikor csak akarunk? Valóban megéri digitális nomád életmódra váltani? És mit szólnak ehhez a munkaadók? Külföldön és Magyarországon élő, kezdő és tapasztalt digitális nomádok meséltek küzdésről és felemelő tapasztalatokról.
Budapesten találkoztak egymással a világ digitális nomádjai és persze azok, akik szerettek volna inspirációt szerezni, tanácsokat kapni, hogyan alakítható ki ez a sokak által vágyott életforma: járni a világot éveken át, egyetlen laptopról megteremtve az ehhez szükséges egzisztenciát. Kun Estelával, a Freedom Summit ötletgazdájával beszélgettünk a konferencia egyik szünetében.
Nem leányálom egy irodában rostokolni Kanadában sem. Ezért a 28 éves Kate Smith elhatározta: szakít eddigi életével, és digitális nomád lesz. Vagyis vándorúra indul, havonta változtatva lakóhelyét, de nem szakad el a korábbi életétől, mert internet már szinte mindenütt van.