A diagnózis felállításának hagyományos módja nemcsak hosszadalmas, de megterhelő is volt a betegek számára, ám most 50 kórházban próbálkoznak egy új módszerrel, ami azzal kecsegtet, hogy egy egyszerű vértesztből kimutathatóvá teszi a demenciát.
Nagyszabású elemzést végeztek a University College London kutatói, összegen több mint 200 ezer nő adatait áttekintve. Kiderült, hogy a női ciklusnak is lehet hatása a demencia kialakulásának kockázatára.
Magyarországon 2050-re a halálozási listán is első helyre kerülhetnek a demenciát okozó betegségek, hatalmas terhet jelentve nemcsak az egészségügynek, hanem a hozzátartozóknak is. Pedig a rizikófaktorok csökkentésével az esetek több mint 40 százaléka megelőzhető lenne. Alámerültünk a hazai vizsgálatok világában, hogy megtudjuk: milyen tünetekkel érdemes orvoshoz fordulni, miért hasznos keresztrejtvényt fejteni, milyen sportot végezzünk, és mit (ne) együnk, ha el akarjuk kerülni a demenciát, vagy az Alzheimer-kórt. Eközben azt is megtudtuk, mivel készül a kihívásra a kormány, és milyen magyar kutatások zajlanak a háttérben.
Nem túl jó, ha a középkorú ember gyakran álmodik rosszat, ez ugyanis fokozza a demencia kialakulásának kockázatát – erre jutottak legalábbis a Birminghami Egyetem kutatói.
Miközben a demencia lehetséges gyógymódjait kutatják, egyre több olyan tényezőről derül ki, hogy hozzájárul a súlyos szellemi leépüléshez, amire senki sem gondolt.
Elfelejtik a neveket, elveszítenek dolgokat, eltévednek. A demenciától szenvedő személyeket azonban nem szabad rendszeresen a hiányosságaikra figyelmeztetni, ez ugyanis sem rajtuk, sem a hozzátartozóikon nem segít. Korántsem mindegy tehát, hogyan közeledünk az elbutuló emberekhez – hangsúlyozzák a szakértők.