Új fizetésképtelenségi törvényt akar a kormány
Az új törvény érintené a csődeljárásokat, a cégeljárást, a törlési és a végelszámolási eljárásokat is.
Az új törvény érintené a csődeljárásokat, a cégeljárást, a törlési és a végelszámolási eljárásokat is.
A törvény szerint maga az adós is kezdeményezheti a felszámolási eljárást, de ennek meghatározott feltételei vannak, és bizonyos költségekkel is jár.
Az elektronikus bírósági rendszerben nyomon követhető lesz az ügyek állása. Az ügyfél az iratokba történő betekintés mellett figyelmeztetést is kérhet arról, ha valamilyen határidő lejár. A regisztráció viszont elég bonyodalmasnak tűnik: ügyfélkapun keresztül és papíron is be kell adni a szükséges dokumentumokat.
A kormány a csődeljárásról és a felszámolásról szóló törvény alapján stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette a Gotthárd-Therm Fürdő és Idegenforgalmi Szolgáltató Kft.-t és a WEST UNION INVEST Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-t - a kormányrendeletek a pénteki Magyar Közlönyben jelentek meg.
Változik a csődtörvény és a cégtörvény több ponton is. Az egyik változás, hogy ingyenesen lehet hozzájutni csoportosított céginformációkhoz. Eddig ez csak a hivatalos szerveket illette meg.
Módosul a csődtörvény a stratégiailag kiemelt cégek felszámolását illetően.
A kormány szeptemberben stratégiailag kiemelt jelentőségű céggé nyilvánította a Mal Zrt. Hamarosan megkezdődhet a cég reorganizációja.
Csődöt jelentett a szakolyi bioerőmű többségi tulajdonosa, a Liget Bioenergia Művek Kft. Az első magyar bioerőművet 14 milliárdos beruházással hozták létre, a finanszírozáshoz szükséges hitelt a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a K&H Bank biztosította. Később a bankok leállították a hiteleket, az erőmű leállt, a Liget Kft.-t eladták. Fónagy János államtitkár szerint egy magánbefektető szállt be, reorganizációs tervekkel, miközben a cégadatok szerint egy Seychelle -szigeteken bejegyzett offshore társaság lett a tulajdonos.
Banki csődtörvényt tartana szükségesnek az Osztrák Nemzeti Bank (OeNB), hogy elkerülhetők legyenek a kényszerállamosítások és a jövőben időben be tudjon avatkozni a felügyelet - mondta el Andreas Ittner, a bécsi jegybank elnöke kedden újságíróknak.
Gyakran igazi maffiabizniszként festik le a felszámolási eljárásokat, ami persze gyakran túlzó, de korántsem alaptalan minősítés. Abban egyetértés mutatkozik, hogy már a felszámoló kiválasztása sem átlátható, és az eljárás folyamata felett sincs kellő kontroll. Az érintettek szerint a rendezés érdekében mielőbb új csődtörvény kellene.
A csődtörvény módosítását szorgalmazza a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetsége (SZTMSZ) a kölcsönzött munkavállalók érdekében, mivel úgy vélik, a jelenlegi szabályozás nem védi megfelelően a rugalmas formában dolgozókat.
A csődtörvény módosítását szorgalmazza a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetsége (SZTMSZ) a kölcsönzött munkavállalók érdekében, mivel úgy vélik, hogy a jelenlegi szabályozás nem védi megfelelően a rugalmas formában dolgozókat.