Több száz millió forint ment a Magyar Falu Program civil pénzeiből a NER-hez
Fideszes polgármesterek és parlamenti képviselők alapítványai gyarapodhattak a teljes tavalyi támogatás közel 10 százalékából.
Fideszes polgármesterek és parlamenti képviselők alapítványai gyarapodhattak a teljes tavalyi támogatás közel 10 százalékából.
Láthatóan a pártkötődés volt a legfontosabb szempontja a Norvég Alap civil pénzeinek kiváltására a Miniszterelnökségen kitalált Városi Civil Alapnak. Ezt a Válasz Online állapította meg, miután végignyálazta a 700 nyertest.
Január közepétől hozzájuthatnak a pénzükhöz a Svájci-Magyar Civil Alapok (SMCA) pályázatain nyertes szervezetek, miután a Miniszterelnökség átmeneti megállapodást kötött Svájccal – értesült a Napi Gazdaság. E szerint a pénzeket nem az Ökotárs társulása kezeli majd, hanem a Széchenyi Programiroda. Később a lap értesülését megerősítette a Miniszterelnökség is.
Az üzleti titkok védelmére hivatkozva nem ad ki semmilyen információt az a cég, amely a norvég alapok forráselosztásáról szóló jelentést készítette. Pár órával azután reagáltak, hogy a Miniszterelnökség helyettes államtitkára bejelentette: be akarnak tekinteni a norvég támogatást felhasználó civilek üzleti jelentésébe. A támogatásokat lebonyolító alapítvány szerint ráadásul már korábban átadták az ellenőrzésre érkező KEHI-nek az anyagot.
Több mint négyszázan pályáztak a Holokauszt Emlékév kapcsán kiírt pályázatokra, és "csak" 42 pályázat esetében döntöttek úgy a győztesek, hogy nem veszik fel a támogatást. Ez a források valamivel több mint tíz százalékát érinti - írja a Magyar Nemzet, miközben a legnagyobb hazai zsidó szervezetek tízmilliós támogatásokat hagynak a kasszában.
Kérdéses, lehet-e valaha is átláthatóságról beszélni a civil pénzek elosztásában, amikor egyedi kormánydöntésekkel - nem ismert döntési mechanizmusok alapján - milliókat, százmilliókat lehet elnyerni a költségvetésből. Ez a gyakorlat a jelek szerint nemhogy visszaszorulóban van, él, virul, sőt burjánzik is.