1942-ben a női pénzügyőrképzőben katonai képzést kaptak a tanulók, hét évvel korábban a Szent Margit Gimnáziumban minden egyes padban tanulmányozhatták az egyszerű lejtő tulajdonságait a diákok, 1949-ben viszont egy akkori magazinba mélyed el néhány iskolás. A mai felnőttek is voltak gyerekek, ültek megszeppenve az iskolapadokban, sőt, a mai felnőttek szülei, nagyszülei is. Tanévnyitó fotóösszeállításunkban a korabeli iskolákat bemutató Fortepan-képekből válogattunk. Érdemes átlapozni.
A Fortepan online galéria legújabb képei közé egy olyan képsorozat is került, melyet Budapestet bombázó amerikai repülőgépek fedélzetéről készítettek a második világháborúban.
''Édes fiam, ha egy évben egy jó fotót készítesz, akkor az jó év. Ezt mondta Vadas Ernő, a magyar fotóművészet kiemelkedő alakja Váli Dezsőnek 1959-ben, mikor a 17 éves festőművész nyári munkára jelentkezett az MTI szerkesztőségében'' - hangzott el azon a beszélgetésen, melyet a fotográfus - Szarka Klára által szerkesztett - hiánypótló monográfiájának megjelenése alkalmából rendeztek a Mai Manó házban.
Vadas 1899-ben Nagykanizsán született. Balogh Rudolf tanítványaként, 1934-ben Libák című képének, a svájci Camera által rendezett pályázaton a nemzetközi fotósközösség megszavazta az ezer aranyfrankot jelentő első díját, 1934-ben a a londoni Royal Photographic Society Emerson-plakettjét nyerte el. Megjárva a mauthauseni haláltábort 1956-tól az MTI fotóriportereként dolgozott; 1959-ben pedig a magyar fotósok közül elsőként kapott díjat a World Press Photo pályázatán ''Ménesterelés'' című képéért. A két háború közti időszak egyik legnagyobb hatású fotósa, mesterien komponált képeit rendszeresen publikálták a Picture Post, a Vanity Fair és a Harper's Bazaar oldalain is.
Amikor utazásaink során régi műemlékeket csodálunk, legtöbbször csak eredeti környezetükből kiragadva láthatjuk őket. A modern technika és az internet segítségével azonban visszaugorhatunk az időben, és korabeli utcákon, városrészekben is barangolhatunk.