„A tanítók pedagógiából elégtelent ad(ná)nak Maruzsa Zoltánnak”
A jelenlegi állami alsós olvasókönyvekből hiányzik az új kerettanterv által előírtak 85 százaléka. Maruzsa Zoltán szavai erősen megkérdőjelezhetők – állítja a tankönyves szervezet.
A jelenlegi állami alsós olvasókönyvekből hiányzik az új kerettanterv által előírtak 85 százaléka. Maruzsa Zoltán szavai erősen megkérdőjelezhetők – állítja a tankönyves szervezet.
Alternatív megrendelőlistát juttatnak el a magánkiadók az általános iskolákba, hogy ezzel segítsék azokat a pedagógusokat, akiknek nem elég az állami lista felhozatala.
Rétvári Bence parlamenti államtitkár Arató Gergely (DK) országgyűlési képviselő „Végképp lenyúlja az állam a tankönyvpiacot?” című, írásbeli választ igénylő kérdésére adott válaszában találtak elfogadhatatlan mondatokat.
A magánkiadók az állami tankönyvek teljes hatalomátvételétől tartanak.
Érdemi ellenőrzés nélkül zúdítottak 5,5 millió kísérleti tankönyvet az iskolák nyakába. A pedagógusok és a szülők többsége elégedetlen az állami kiadványokkal.
Lassan lejár a magánkiadók által kínált tankönyvek engedélye, és az érintettek nem tudják, mi vár rájuk. A problémát fokozza az új alaptanterv bevezetése. Irányváltásra azonban a NER egyik büszkeségében, az erőből átvitt tankönyves államosításban remény sincs. Magyar kiadók inkább külföldön kamatoztatják tudásukat.
Van olyan kísérleti tankönyv, amelynek a rendelési darabszáma az állami nyomás ellenére megfeleződött.
Ha megkérdezik a szakértőket, megspórolhatták volna a bukást maguknak, és a milliárdokat magyar államnak. A kormány 2014-ben még nagy hangon mutatta be a generációknak szánt tartós tankönyveket, most pedig kivezeti őket az első két évfolyamon. A korábbi tankönyves kiadók pedig háborognak, szerintük a kormány pazarolja a forrásokat.
A pedagógusok szervezetei és atankönyvesek szövetsége szerint a Klik nem engedi a nem állami tankönyvek megrendelését, de a Klik szerint adott a szabad tankönyvválasztás lehetősége.
Utolsó fázisban van a megszüntetendő állami háttérintézmények felszámolása, beolvasztása, köztük a patinás OFI sorsa is megpecsételődni látszik. Ez a szervezet adja ki a köznevelési tankönyvek jelentős részét – és most megint rejtély, hogy ki veszi át ebbéli funkcióját. Egy biztosnak tűnik: nem a tankönyvkiadók.
Bár az ellenkezőjét mondta a kormányzat, mégis visszalopakodott a kötelezően ajánlott Hoffmann-lista a tankönyvrendeléseknél. Az állam hiába résztvevője és szabályozója a tankönyvpiacnak, egyelőre még sem képes flottul összerakni a rendszert. Most épp két évfolyamnyi tartós tankönyvet tervez kidobatni a tankönyvfelelősökkel.