Emlékiratokat rejtett a legyilkoltak hamvaiba egy sonderkommandós
Az auschwitzi visszaemlékezések magyarul is olvashatók.
Az auschwitzi visszaemlékezések magyarul is olvashatók.
A Saul fia egyik legfontosabb forrása Gideon Greif Könnyek nélkül sírtunk című interjúkötete, amelyben a hírhedt auschwitz-birkenaui Sonderkommandó nyolc túlélője meséli el drámai történetét. Az íróval a könyvfesztiválon beszélgettünk.
A németeknek nem szabad még egy világháborút kirobbantaniuk, a holokausztról az év 365 napján kell beszélnünk, és akár musicalben is meg lehet róla emlékezni – állítja Gideon Greif, a Sonderkommando legnagyobb szakértője. A történésszel, akinek előadásait több százezer fiatal hallgatta már meg Európa-szerte, és akinek véleményét a Saul fia készítésekor Nemes László is kikérte, emailben készítettünk interjút.
Kis híján mindenki őt akarta megszólaltani Cannes-ban, hiszen első komolyabb alakítása után sokan máris a legjobb főszereplő díjával jutalmazták volna. A Saul fiában amatőr színészként is emlékezeteset nyújtó Röhrig Géza holokausztról szóló mondatati bejárták a világsajtót. Reméli, hogy a Saul fia tisztáz néhány félreértést a koncentrációs táborok belső mindennapjairól, de azt is elárulta, néhány lágerbéli történet teljesen kiütötte őt. Még az óriási cannes-i slusszpoén, a Zsűri Nagydíjának elnyerése előtt beszélgettünk a New Yorkban élő költővel.