Fontos változásokat hoz az új év a bankolásban
A THM-plafon megy, a kötelező erős ügyfélhitelesítés az online vásárlásoknál jön. A hitelmoratórium marad.
A THM-plafon megy, a kötelező erős ügyfélhitelesítés az online vásárlásoknál jön. A hitelmoratórium marad.
Ha 300 forint alá menne a most 350 körül jojózó euróárfolyam, akkor Magyarország megsértené az uniós előírásokat a PIN-mentes kártyás fizetésekre a járvány miatt bevezetett 15 ezer forintos limittel. Ettől a jelek szerint a kormány sem tart.
Fél év alatt csak néhány szolgáltatás indult, amely kihasználja a nyílt bankolás kínálta lehetőségeket. Igaz, csak elvi lehetőségekről van szó, mert a gyakorlatban a nyílt bankolás nem működik.
Falak dőltek le szeptemberben a bankrendszerben – a PSD2 uniós direktíva révén kinyílik a kapu a versenyre a hagyományos bankok mellett a fintech cégek számára is, így a bankszámlákra épülve új szolgáltatások jelenhetnek meg.
Hamarosan minden egyes netes fizetésnél egy SMS-ben kapott kódot is be kell majd pötyögni. Ez csak ideiglenes megoldás lesz, a szigorúbb azonosítást a telefonok ujjlenyomat-olvasójával vagy arcfelismeréssel kell majd valószínűleg oldani. A szigorításra azért is van szükség, mert a bankok és az ügyfelek közé beengednek új szolgáltatókat.
Néhány bank nem készült fel időben, ezért az MNB 2020. márciusra tolta ki az azonnali fizetési rendszer indulását. A bankoknak szeptembertől hozzáférést kell biztosítaniuk rendszereikhez külső pénzügyi szolgáltatóknak. A kettő együtt új szolgáltatásokat, az ügyfelekért folytatott háborút jelent.
PSD2 – a GDPR mellett ez is gyakran elhangzó rövidítés manapság, ami jelentősen megváltoztathatja a vállalkozások életét. De miért is? Mert ennek révén olyan lehetőségekhez juthatnak a cégek, melyekkel hatékonyabbá tehetik a működésüket, ezáltal pedig versenyképesebbé válhatnak.