Sosem lett jó vége annak, amikor a hagyományos jobboldaliak azt hitték, hogy megvehetik a szélsőségesen jobbos demagógokat, írja Hans Rauscher, az osztrák lap elemzője.
Nem a választásokon legtöbb szavazatot adó Szabadságpárt, hanem az egykori nagykoalíció összezsugorodott pártjai, a néppártiak és a szociáldemokraták kezdtek kormányalakítási tárgyalásokat Ausztriában, segítségképpen bevéve a társaságba a liberálisokat is.
Walter Rosenkranz, az osztrák parlament új, szabadságpárti elnöke első külföldi hivatalos vendégként Orbán Viktort fogadja Bécsben – erősítette meg az osztrák törvényhozás a Kronen Zeitungnak.
A CEU volt rektora a saját bőrén érezte, mi is az az orbanizálódás, amikor az egyetemet elüldözték Budapestről, mégis úgy nyilatkozott a Die Zeitnek, hogy a két ország helyzetét nem lehet egy lapon említeni.
A szélsőjobb nyerte a választást, de kormányt valószínűleg nem fognak tudni alakítani, cserébe megkapták a házelnöki tisztséget, ha már a parlamenti hagyományok szerint amúgy is a legerősebb pártnak járna.
Az észak-koreai katonák felbukkanása sokat nem változtat az erőviszonyokon Ukrajnában, ám a politikai vonatkozás riasztó, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A NATO főparancsnoka szerint a katonai szervezetnek még jobban fejlesztenie kell az elrettentő képességét. Ugyanerről beszél a Daily Telegraphban Hamish Bretton-Gordon katonai szakértő. A Neue Zürcher Zeitung szerzője szerint az uniós menekültügyi reform még azelőtt összeomlik, hogy életbe lépne. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Orbán Viktor és a tekintélyuralmi magyar állam lenyűgözi az európai populistákat, köztük az Osztrák Szabadságpárt politikusait. Így volt ez Lengyelországban, ahol nyolc évbe telt, de sikerült újból a demokrácia útjára lépni – írja az osztrák lapban Bartosz Wielinski, a Gazeta Wyborcza főszerkesztő-helyettese.
Az Osztrák Szabadságpárt irányultsága miatt Oroszország, Irán és Kína titkosszolgálati információkhoz juthat Bécsen keresztül, írja a Neue Zürcher Zeitung. Matteo Salvini ahelyett, hogy az olasz vonatközlekedés problémáira koncentrálna, európai szélsőjobbos kapcsolatai építésével foglalkozik, írja a Times. Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója szerint a volt elnök győzelme esetén valóban kiléptetheti az USA-t a NATO-ból. Az Olasz Külpolitikai Intézet igazgatója megjegyzi, miközben a Közel-Kelet a nyílt háború szélén áll, Európa még mindig a köldökét szemléli. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A spanyol Voxnak adott magyar bankhitelről és annak politikai összefüggéseiről ír a Bloomberg. Továbbra is több lap elemzi az osztrák választás eredményét és következményeit. A Washington Post, a Wall Street Journal, a Financial Times és a Bloomberg a közel-keleti konfliktus legfrissebb fejleményeit tárgyalja. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Jörg Haider büszke lenne rájuk – mondta a választási győzelmet arató szélsőjobb vezetője Bécsben, bár valószínűbb, hogy helyettük „a vesztesek koalíciója” irányítja majd az országot. A paranoiát mindenesetre már eltanulták a Fidesztől. Riport és elemzés egy – nem csak megszokásból – sorsdöntőnek mondott osztrák választásról, Bécsből.