Az osztrák szélsőjobb vezetője új választásokat követel
Több mint négy hónapja van ügyvezető kormánya Ausztriának, a labda most ismét a köztársasági elnöknél pattog.
Több mint négy hónapja van ügyvezető kormánya Ausztriának, a labda most ismét a köztársasági elnöknél pattog.
Kiszivárgott egy 223 oldalas titkos dokumentum az osztrák koalíciós tárgyalásokról, amely tételesen megmutatja, hogyan akarja a szélsőjobboldali párt vezetője orbanizálni az országot. A lehetséges koalíciós partner, a jobbközép Néppárt még ellentart, szerda délelőtt 11-ig kaptak határidőt az ÖVP-től, a tárgyalás alapját adó dokumentum azonban akkor is érdekes, ha végül nem lesz koalíció. Oroszország, szankciók, béke, migráció, bosszú, média. Wilkommen im Orbánland!
Herbert Kickl, az FPÖ elnöke kizárta bizonyos adók emelését.
A Szabadságpárt még a Néppárttal az oldalán sem tudja egy az egyben átalakítani az államot, mert nincs meg hozzá az alkotmányozó többsége, ugyanakkor közvetve alávághat a közintézményeknek, mondja a Frankfurter Rundschauban Peter Filzmaier.
Elvitelre – a podcast, amelyben a hét legjobb HVG hetilapos és hvg360-as anyagaiból válogatunk. Csak indítsa el a háttérben és hallgassa meg szerzőink legjobb írásait! A héten: bemész a kisboltba, veszel egy Grönlandot. Ausztriában a hangulat: weimari.
Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.
Sosem lett jó vége annak, amikor a hagyományos jobboldaliak azt hitték, hogy megvehetik a szélsőségesen jobbos demagógokat, írja Hans Rauscher, az osztrák lap elemzője.
Nem a választásokon legtöbb szavazatot adó Szabadságpárt, hanem az egykori nagykoalíció összezsugorodott pártjai, a néppártiak és a szociáldemokraták kezdtek kormányalakítási tárgyalásokat Ausztriában, segítségképpen bevéve a társaságba a liberálisokat is.
Walter Rosenkranz, az osztrák parlament új, szabadságpárti elnöke első külföldi hivatalos vendégként Orbán Viktort fogadja Bécsben – erősítette meg az osztrák törvényhozás a Kronen Zeitungnak.
A CEU volt rektora a saját bőrén érezte, mi is az az orbanizálódás, amikor az egyetemet elüldözték Budapestről, mégis úgy nyilatkozott a Die Zeitnek, hogy a két ország helyzetét nem lehet egy lapon említeni.
A szélsőjobb nyerte a választást, de kormányt valószínűleg nem fognak tudni alakítani, cserébe megkapták a házelnöki tisztséget, ha már a parlamenti hagyományok szerint amúgy is a legerősebb pártnak járna.
Az észak-koreai katonák felbukkanása sokat nem változtat az erőviszonyokon Ukrajnában, ám a politikai vonatkozás riasztó, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A NATO főparancsnoka szerint a katonai szervezetnek még jobban fejlesztenie kell az elrettentő képességét. Ugyanerről beszél a Daily Telegraphban Hamish Bretton-Gordon katonai szakértő. A Neue Zürcher Zeitung szerzője szerint az uniós menekültügyi reform még azelőtt összeomlik, hogy életbe lépne. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.