Megoldódhatott a Notre-Dame 460 éves ólomkoporsójának rejtélye
Egy 1560-ban elhunyt francia költő és lovas lehet a Notre-Dame egyik ólomszarkofágjában, állapították meg francia régészek.
Egy 1560-ban elhunyt francia költő és lovas lehet a Notre-Dame egyik ólomszarkofágjában, állapították meg francia régészek.
Azért van még tennivaló, de hamarosan tényleg a régi pompájában tündökölhet az épület.
A Concr3de vállalat 3D-kőnyomtatója sikeresen rekonstruálta a Notre-Dame-székesegyház egyik szobrának 30 centiméter magas modelljét. Az eredmény egy egyetemi vizsgálat szerint is meggyőző. A nyomtató megépítése ugyanakkor alapos munkát igényelt, nem lehetett akármilyen alkatrészekből összeállítani.
A 14. századra datálható lelet a kutatók szerint egy magas rangú egyházi személynek készülhetett. A koporsónak emberi alakja van.
Van esély arra, hogy a párizsi olimpiára befejeződjenek a munkálatok.
Jó pár évbe beletelik a munka. Ez az orgona Franciaország legrégebbije.
A füst eljutott néhány, a székesegyház közelében lévő kaptárhoz. Az ólomszennyezés mértéke az EU határértékén belül van.
Jean-Jacques Annaud nem akar sztárokat szerződtetni.
Az újjáépítés munkálatai egy hónapja álltak le, mivel a székesegyházban nehezen lehet betartani a járványügyi szabályokat.
Ez lesz az egyetlen esemény a tragédia egyéves évfordulóján a katedrálisban, amelynek helyreállítási munkálatait a koronavírus-járvány miatt egy hónappal ezelőtt felfüggesztették.
Amennyire lehet, az alkotók tartják magukat a tényekhez.
Eredeti formájában való helyreállítás, függőkertek, fénylő huszártorony – szabadon szárnyal a képzelet az újjáépítési tervekben a párizsi Notre-Dame székesegyházat sújtó tűzvész után félévvel. A technológiának és a korábbi lézeres szkenneléseknek hála rengeteg – többek között sok 3D-s – adat áll rendelkezésre, ám önmagában ez még kevés lesz.