Nagy Sándor apja alapította a most feltárt települést
Nagy Sándor apja áltel alapított ókori várost, Heraclea Lyncestis-t tárnak fel Macedóniában. A város 6. század végén néptelenedett el, amikor a térséget a szláv törzsek özönlötték el.
Nagy Sándor apja áltel alapított ókori várost, Heraclea Lyncestis-t tárnak fel Macedóniában. A város 6. század végén néptelenedett el, amikor a térséget a szláv törzsek özönlötték el.
II. vagy III. Fülöp fekszik-e a híres verginai sírban? A vita régóta zajlik a régészek között, amióta 1977-ben rábukkantak Észak-Görögországban, az egykori Makedónia területén egy feltételezett uralkodói páros síremlékre. A (részben) elhamvasztott férfi – akinek maradványait megtalálták – egy friss tanulmány szerint mégiscsak II. Fülöpé, vagyis Nagy Sándor makedón világhódító apjáé, nem pedig féleszű fivéréé, III. Fülöpé, egészen pontosan III. Fülöp Arrhidaioszé – írja a Live Science.
A mitológiai Sztüx-folyóban élő toxikus baktérium okozhatta III. Alexandrosz makedón király, azaz világhódító Nagy Sándor (Kr.e. 356-323) halálát - állítják amerikai kutatók, akik elméletüket a Barcelonában ezen a héten zajló XII. Nemzetközi Toxikológiai Kongresszuson adják elő.
Ellopták világhódító Nagy Sándor ezüstgyűrűjét arról a tárlatról, amelyen az "alvilágot megjárt" régiségeket mutatják be.
Nagyon jó állapotban fennmaradt építészeti emlékeket találtak a mai Észak-Görögországban, az ókori Makedónia területén. Vergina településén rábukkantak az első makedón főváros falára, amely akkor épülhetett, amikor Kasszandrosz - Nagy Sándor családjának kiirtója - állt Makedónia élén.
Csontokat, ékszereket és fegyvereket találtak a sivatagban olasz régészek, akik Egyiptomban végeznek ásatásokat. A kutatócsoportot Alfredo és Angelo Castiglioni vezette, ők találták meg korábban a híres "aranyvárost", ezúttal pedig valószínűleg egy perzsa seregre bukkantak.