DORA: biztonság, nem csak papíron
IT-biztonsági képességekről, érettségről bármit lehet állítani, de előbb vizsgáljuk meg, hogy az Európai Unió mit is v<strong>ár tőlünk.</strong>
IT-biztonsági képességekről, érettségről bármit lehet állítani, de előbb vizsgáljuk meg, hogy az Európai Unió mit is v<strong>ár tőlünk.</strong>
Fontos határidők érkeznek, amelyek a magyar piaci szereplőket is kötelezik, így számos ágazatban kell felmérni a kitettséget, a veszélyforrásokat és a szabályozás értelmében érdemi fejlesztéseket végezni. Podcastunkban az irányelvvel kapcsolatos legfontosabb kérdésekről Bede Ádám és Herk Imre információbiztonsági szakemberekkel beszélgettünk.
A közepes vagy nagyobb, stratégiailag kiemelt szektorokban tevékenykedő vállalatoknak június 30-ig maradt idejük a NIS2 adatbázisba bejelentkezni a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságánál (SZTFH).
Jön az Európai Unió új kibervédelmi szabályozása, a NIS2, ez pedig a korábbinál is több céget érint, a büntetés pedig akár 110 millió forint is lehet. Cikkünkben a Telekom szakértőjének segítségével vesszük végig, kinek, milyen teendői lesznek az új keretrendszerrel kapcsolatban.
Rohamosan közelednek az új uniós kiberbiztonsági irányelv (NIS2) szabta dátumok. Az érintett cégeknek sokba kerül teljesíteni az előírásokat, ha nem teszik, súlyos bírságokra számíthatnak. A kisebb cégek is célkeresztbe kerülnek - írta Mudra Márton István a NIS2-vel kapcsolatos teendőkről.
Sok probléma forrása az emberi tényező, amit gyakran a kiberbűnözők is igyekeznek kihasználni. A NIS2 néven emlegetett uniós irányelv lesújt minden cégre, amelyik nem veszi elég komolyan saját emberei felkészítését. Akármilyen furcsán hangozhat elsőre, ebből a munkavállalók profitálhatnak. De csak az, aki nem veszi félvállról.
Az Európai Unió a minél nagyobb adatbiztonság felé terelné a vállalatokat, amit a NIS2 nevű irányelvvel kíván megtenni. Ha célt ér vele, az megnehezítheti a kibertámadásokat végrehajtó hackerek dolgát.
Már hatályba lépett, hamarosan élesedik is a felülvizsgált uniós kibervédelmi irányelv, a NIS2, amely itthon több ezer vállalkozás és munkavállalóik mindennapjait érinti. Tennivaló már most is akad vele.
A G Data CyberDefense szerint a mesterséges intelligencia (MI) egyre nagyobb veszélyt jelent az IT-biztonságra. 2024-ben növekedni fog az adathalászlevelek minősége és hatékonysága, és számíthatunk hamis fényképek, videók, álláspályázatok vagy akár „tudományos” dolgozatok nagyszámú megjelenésére