Demeter Márta az MSZP-ből is kilépett
Nemcsak a parlamenti frakciót hagyta ott Demeter Márta, akinek döntését az MSZP több politikusa döbbenettel fogadta.
Nemcsak a parlamenti frakciót hagyta ott Demeter Márta, akinek döntését az MSZP több politikusa döbbenettel fogadta.
Szerdán választja meg az MSZP-frakció az új vezetőit.
Magyar és EU-zászlós laptopmatricákkal ruházták fel az MSZP-frakciótagok gépeit hétfőn. Kövér László házelnök, illetve Jakab István fideszes levezető elnök a múlt héten többször is eltávolíttatta az EU-zászlót a parlamentből. Kövér ma nem lépett fel a szocialista laptoplázadás ellen.
Csaknem unalomba fulladt forrásaink szerint az MSZP szombati választmánya, ahol eredetileg Mesterházy Attila pártelnök leváltására készültek. Ám az elnök beelőzte a "lázadást" és csütörtökön lemondott. Úgy tudjuk, most két fiatalabb politikust, Botka Lászlót és Tóbiás Józsefet győzködik, hogy álljanak az MSZP élére, a frakcióvezetésért viszont komoly harcok dúlnak majd az MSZP-ben.
Egyhangúlag ismét Mesterházy Attila pártelnököt választották az MSZP parlamenti képviselőcsoportjának vezetőjévé. Ezt maga a pártelnök jelentette be szerda este, a frakció alakuló ülése után az újságíróknak.
Alakuló frakcióülést tart szerdán az MSZP - erősítette meg Ferencz Gábor sajtófőnök az MTI információját kedden. A hírügynökség úgy tudja, a 29 fős frakció vezetője várhatóan ismét Mesterházy Attila pártelnök lesz, a ház alelnökének pedig Hiller Istvánt javasolhatják.
Parázs vitára számítanak a szombati választástértékelő választmányi ülésen az MSZP-sek. Ám még arról is vita folyt, hogy folyjék-e vita. A pártvezetéssel szemben kritikus politikusok szerint megkerülhetetlen Mesterházy felelősségének felvetése, de többen is úgy vélik, kevesen maradtak, akik ezt meg merik kockáztatni.
A hétvégén véglegesítik választási listájukat a szocialisták. Az már most biztos az MTI szerint, hogy Mesterházy Attila és a szegedi Botka László foglalják el a lista első két helyét. A frakció egyharmada lecserélődik. A pártban érvényes kvótaszabályok alapján a lista ötödét nőknek, ötödét 35 éven aluli politikusoknak kell elfoglalniuk. A jelenlegi közvélemény-kutatási adatok alapján körülbelül 25-30 képviselőjük szerezhet listás mandátumot, de mivel a befutó helyen szereplő politikusok egy része egyéniben is indul, akár az ötvenedik hely is érhet mandátumot.
Négy új frakcióvezető-helyettest választott a szocialista képviselőcsoport hétfőn.
Nem tudott elég támogatót összegyűjteni Gyurcsány Ferenc az MSZP frakciójában ahhoz, hogy új pártot és új képviselőcsoportot alakíthasson - ezzel magyarázzák a szocialista pártban, miért írták alá a volt miniszterelnök hívei a párt mellett hitet tevő nyilatkozatukat. Mesterházy Attila jól taktikázott ugyan, amikor hűségnyilatkozatot kért a frakciótagoktól - és ezzel átmeneti győzelmet aratott Gyurcsány felett -, ám nem adott elég időt a korábbi kormányfő körül csoportosulóknak, hogy megszervezzék a kilépést. Így viszont a pártelnök tovább fokozta a párton belüli feszültséget, tovább gyengítve az MSZP-t - vélik a hvg.hu-nak nyilatkozó szocialisták.
Az MSZP-frakció 58 tagja közül 57 aláírta hétfőig azt a nyilatkozatot, amelyben vállalják, hogy a szocialista képviselőcsoport tagjai maradnak. Mesterházy Attila pártelnök hétfői sajtótájékoztatóján elmondta: személyes konzultációkon kiderült, közülük 48-an legalább a következő választásokig az MSZP-frakcióban folytatnák, 9 politikus azonban "másképp értelmezte" a nyilatkozatot. Aláírták a papírt a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Platformhoz tartozó képviselők is, a volt miniszterelnök ugyanakkor levélben közölte: a következő napokban, hetekben döntik csak el, hogy kilépnek-e az MSZP-ből.
Mesterházy Attilának, az MSZP elnökének meggyőződése, hogy Gyurcsány Ferencék távozni fognak a szocialista pártból, szerinte nyilatkozataik erről árulkodnak.