Az Iszlám Állam nem hagyja Kobanit
Az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet először ismerte el, hogy vereséget szenvedett a szíriai-török határon fekvő Kobaninál, és tagjai fogadkoztak, hogy újra támadni fogják a várost.
Az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet először ismerte el, hogy vereséget szenvedett a szíriai-török határon fekvő Kobaninál, és tagjai fogadkoztak, hogy újra támadni fogják a várost.
Négy hónap után talán véget ér Kobani szörnyű ostroma. Sikerült kiűzni az iszlamistákat a török-szíriai határon található, főként kurdok lakta városból. Kobaniban megszűntek a harcok, és a dzsihadisták kiszorultak a peremterületekre. Az ostrom kezdetei óta több mint 1600 embert halt meg.
Az Iszlám Állam legalább ötven fegyveresét megölték az elmúlt 24 órában a szíriai Kobaninál - közölte vasárnap az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH).
Újabb harci sikerekről számoltak be az Iszlám Állam (IÁ) ellen küzdő kurd önvédelmi egységek szerdán. Az ENSZ különmegbízottja és a török kormányfő ugyanakkor attól tart, hogy a dzsihadista szervezet Szíria második legnagyobb városa, Aleppó ostromára készül.
Hónapokig fogva tartotta és bántalmazta az Iszlám Állam (IÁ) nevű szélsőséges szunnita csoport a hetek óta ostromlott észak-szíriai Kobani városából származó, iskolás korú gyerekeket, akiket még májusban rabolt el – derült ki a Human Rights Watch (HRW) nevű jogvédő szervezet kedden közzétett beszámolójából.
Az Iszlám Állam által ostromlott Kobani városban a lakosok olyan panaszokról számoltak be, amelyek vegyi fegyverek hatására szoktak fellépni.
A török határ közelében fekvő, hetek óta ostromlott Kobani szíriai kurd városnak eddig közel 160 ezer lakosa menekült át a szomszédos országba azóta, hogy az Iszlám Állam fegyveresei szeptember 16-án elkezdték ostromolni a várost. Ha sikerülne Kobanit bevenniük, a szunnita lázadók egy hosszú övezetet tartanának ellenőrzésük alatt a Törökországgal határos területen.
Az utóbbi néhány napban szíriai kurd városok több százezer lakója menekült át Törökország területére. Szakértők szerint azonban még tovább emelkedik a menekültek száma, ha folytatódik a dzsihadisták előrenyomulása a Szíriában dúló polgárháborúban. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága felkészül arra a lehetőségre is, hogy Kobani szíriai kurd városnak mind a négyszázezer lakosa Törökországba menekül az Iszlám Állam (IÁ) szélsőséges fegyveres csoportosulás elől – tudatta kedden a szervezet. Csütörtökön megérkezett az ENSZ első, szíriai menekülteknek szánt segélyeket szállító repülőgépe, amely az ENSZ megbízásából segélycsomagokat szállít a török területre menekült szíriai civileknek. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága Genfben közölte: a repülőgép a jordán fővárosból, Ammánból indult és a déltörök Adana városában szállt le, fedélzetén egyebek között alvószőnyegeket, takarókat és főzőedényeket szállított. A következő napokban további hét repülőgépet indít útnak hasonló rakománnyal az UNHCR. Az utóbbi néhány napban szakadatlanul özönlöttek a menekültek Kobani (arab nevén Ain-el-Arab) szíriai kurd városból Törökországba a dzsihadisták folyamatos támadásai miatt. A világszervezet kedden közölte, felkészül arra a lehetőségre is, hogy a városban tartózkodó négyszázezer - többségében kurd - lakos és menekült török területen keres oltalmat a szélsőségesek elől.
Az utóbbi néhány napban szíriai kurd városnak mintegy 138 ezer lakosa menekült át a szomszédos Törökország területére. Szakértők szerint azonban még tovább emelkedik a menekültek száma, ha folytatódik a dzsihadisták előrenyomulása a Szíriában dúló polgárháborúban.