Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#ITER

Tech MTI

Megjött a 66 tonnás mágnes, a világ első fúziós erőművének lelke

Megérkezett a világ első kísérleti fúziós erőműve, az ITER gigantikus mágnesének első része a franciaországi Saint-Paul-lez-Durance-ban lévő Cadarache központba. A Central Solenoid nevű mágnes összeállítása fontos lépés az ITER számára. A nemzetközi programban 35 ország, köztük Magyarország is részt vesz, a projekt célja a hidrogénfúzió révén történő kontrollált energiatermelés.

Tech MTI / hvg.hu

2050 után kifordulhat a sarkából a világ, ha bekapcsolják a termonukleáris erőművet

A franciaországi Cadarache-ban épül a világ első kísérleti fúziós erőműve, az ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). Az építkezés jelenleg körülbelül 60 százalékos készültségű, a nemzetközi projekt résztvevői magyar közreműködéssel azon dolgoznak, hogy energiát lehessen előállítani a Nap energiatermelését modellező technológiával. Erre a fizikusok szerint a század második felében kerülhet sor.

Tech MTI

Mégis megépülhet az ITER fúziós reaktor

Az emberiségnek talán nem volt még nagyobb vállalkozása, mint az, amely siker esetén korlátlan tiszta energiaforráshoz juttatná a bolygót, forradalmasítva ezzel az egész földi életet. Megszűnnének a ma még fenyegetőnek látszó energiagondok, a föld légkörének égéstermékekkel való szennyezése a múlt ködébe veszne, és nem lenne többé a tengerek és tengerpartok élővilágát súlyosan veszélyeztető tartályhajó-baleset.

Tech hvg.hu

A jövő kimeríthetetlen erőművét fejlesztik Oroszországban

Az orosz TVEL tulajdonában lévő Csepecki Mechanikai Művek különleges szupravezető anyagok gyártását kezdte meg a Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktor (ITER) projekt keretében. Az Oroszország részvételével megalakult nemzetközi, mágneses fúzióval kapcsolatos kutatási és fejlesztési program fő célja a jövő környezetbarát és kimeríthetetlen villamos erőműveinek kifejlesztése.