Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Homokhátság

Gazdaság Mészáros Márton

Az amnesztia mellékhatása: senki sem akar legálisan kutat fúratni

Hiába hatályos az év elejétől a kútamnesztia, az eddigi legforróbb és legszárazabb nyáron sem fúrattak több kutat a magyarok, mint korábban – legalábbis legálisan. Az illegális kutak viszont veszélyesek a használókra és az ország vízkészleteire is, és éppen azok kerülnek a legrosszabb helyzetbe, akik betartanák a törvényeket, és akiknek tényleg szükségük lenne a vízre.

Gazdaság Szlavkovits Rita

Uniós pénzek is elúszhatnak azon, hogy a mai napig kaotikus a helyzet a kutaknál

A kutak bejelentési kötelezettsége a háztartásokat is érinti, de a mezőgazdasági termelőket súlyosabban érintheti, hogy lejár a legalizálásra adott türelmi idő, és hét éve nem sikerült új szabályozást hozni. A regisztráció több százezer forint, és pár héten belül rendelkeznie kellene vele a gazdáknak, a hatóságok arra biztatják őket, hogy majd megoldják okosban.

Zhvg Ballai Vince - Ká Zoltán

Kiégett tómedrek, üres víztározók is jelzik az Alföld elsivatagosodását

Eleink a folyószabályozással kiengedték a vizet a Kárpát-medencéből, és ugyan már száz éve rájöttek, hogy ami maradt az kevés, de csak a múlt század közepére-második felére jutottak oda, hogy visszaduzzasszák a Tiszát. Ettől azonban az Alföld nagy része öles léptekkel halad az elsivatagosodás felé. A kiegyenesített folyókon gyorsan lefutnak az árvizek, a belvizet hamar elvezetjük, közben egyre kevesebb a csapadék a klímaváltozás miatt. Új fogalmat is tanulhatunk: téli aszály. A bő négy évtizede létrehozott Debrecen-környéki víztározók az akkori ígéret szerint legfeljebb tíz évente ürültek volna ki, most örülhetünk, ha valaha még lesz még bennük víz. A már most is hivatalosan félsivatagos területnek számító Homokhátságon is sorra száradnak ki a tavak, volt olyan, aminek még a medre is kiégett, miután kigyulladt benne a nád. A kulcs a vízvisszatartás, ki a belvízelvezető csatornát torlaszolja el, ki otthagyná belvizet a mélyebben fekvő földeken, vagy visszalassítaná a folyókat, különben nézhetjük, ahogy az egykori szántókon homokdűnéket épít a szél. Videóriport a lassan sivataggá váló Alföldről.

Gazdaság hvg.hu

Eldőlt, nem kell fizetni a kutak engedélyeztetéséért, de az ombudsman annyira nem lehet ettől boldog

Kétéves huzavona után végül módosították a vízgazdálkodási törvénynek azt a részét, amely a már évtizedek óta meglévő háztartási kutakon is bevasalta volna az engedélyeket, így ezeknél ezt elengedik. A gazdálkodók is tíz évre egérutat kapnak. Olvasónk szerint ez még változhat a végrehajtási rendeletben, a különösen érintett Homokhátság képviselője szerint azonban lényegi változást már nem jöhet.

Gazdaság MTI

A smaragdfa lehet a Kiskunság új csodanövénye

A Kínában honos császárfa hibridje, a smaragdfa telepítésében látják a homokhátsági települések a kitörés lehetőségét – mondta Visnyei Miklós zsanai polgármester és Steier József, a SUNWO Stratégiai Energia Technológiákat Fejlesztő és Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója a Bács-Kiskun megyei Zsanán kedden, sajtótájékoztatón.