Irán sikeres űrkilövésről számolt be
A Szimorg nevű rakéta 400 kilométeres Föld feletti pályára tért.
A Szimorg nevű rakéta 400 kilométeres Föld feletti pályára tért.
A Teheránnal kötött atomalku feltámasztására nem sok esély maradt. Irán közelebb került az atombombához, Izrael katonai csapással fenyeget.
Teljes konzervatív fordulat várható Iránban a keményvonalas Ebrahim Raiszi elnökké választásával. A soha nem látott szavazói érdektelenség azonban nem sok jót ígér a teokratikus állam számára.
Fordulóponthoz érkezett az iráni teokratikus rendszer a mérsékeltek kiszorításával. A keményvonalas Raiszi nyerheti az elnökválasztást, de az elégedetlenség alighanem nő.
Az USA Irán-politikája egy táborba szorította az európai hatalmakat Oroszországgal és Kínával. Teheránban a Nyugat felé nyitó mérsékeltekkel szemben a Kína-barát keményvonalasok kerekednek felül.
Politikai szűklátókörűség és gazdasági kényszer miatt nem reagált időben a koronavírus-járványra Irán, amelyet humanitárius katasztrófa fenyeget. A helyzet mára olyannyira tragikus a perzsa államban, hogy Teherán hitelkérelemmel fordult még a Nemzetközi Valutaalaphoz is, amelyben fő ellenségének, az Egyesült Államoknak vétójoga van.
A legtitkosabb iráni atomlétesítmény beüzemelése az atomalku komoly megsértését jelenti. Teherán célja a nyomásgyakorlás, melynek másik eszköze közel-keleti befolyásának erősödése.
1991, vagyis az Öbölháború óta nem látott mértékben ugrott meg az olaj ára a szaúdi olajlétesítmények elleni hétvégi dróntámadást követően. Donald Trump amerikai elnök üzenetéből pedig az látszik: ez messze nem a krízishelyzet vége.
Az ország nem teljesíti a 2015-ös atomalku keretében vállalt egyes kötelezettségeit.
A „pajzs és kard”, vagyis az iráni teokráciát védelmező katonai elitegység bevetése kellett ahhoz, hogy megfékezzék az egy hete tartó erőszakos megmozdulásokat. A tiltakozások spontán futótűzként terjedtek, ezért a folytatás is kiszámíthatatlan.
Az iráni kultúra iránti tiszteletből fehér spanyolfallal vették körbe mind a négy oldalukról a capitoliumi múzeumok ókori római gyűjteményének meztelen testeket ábrázoló szobrait Hasszán Rohani iráni elnök hétfő esti látogatásán.
Nem is kell jobb bizonyíték arra, hogy az iráni üzleti élet szereplői mennyire kedvezően fogadják az új elnök, Hasszan Rohani tevékenységét, mint az, hogy a nyári hatalomváltás óta a teheráni tőzsde szárnyal. Az Irán atomprogramja körüli ideiglenes megegyezés lendített nagyot az indexen, melynél a Bloomberg által vizsgált börzék egyike sem tudott jobban hasítani.