Két nappal a budapesti tetőzés után, hétfőn volt a legmagasabb a Duna vízszintje az elmúlt tíz év legnagyobb áradásában Gemencnél. Lakos Gábor, a hvg.hu fotósa képgalériát készített a helyszínen.
Az állatok nagyon félénkek, ha megijesztik őket, inkább visszaugranak a vízbe, ahol kimerülnek és elpusztulnak. A szakemberek ezért azt kérik, hogy most senki ne menjen be Európa egyik legnagyobb összefüggő ártéri erdejébe.
Takarmánnyal csábítják a magasabban fekvő száraz területekre a vadat a Gemenci erdőben dunai árhullám elől. A vadmentő dombok menedékek, ahol a bőgő szarvasbikák is félreteszik ellentéteiket, és frissítőpontként is szolgálnak a szárazra igyekvő vadnak. Ha azonban valaki megzavarja itt őket, annak súlyos következményei lehetnek. Vajon gyorsabban mászik ki az erdészeti pickup a dágványból, mint ahogy a Duna vize érkezik? Vadmentésriport Európa legnagyobb ártéri ligeterdejéből.
Lehet beszélni bármennyit Magyarország természeti értékeiről, de ennél sokkal jobb inkább átélni azokat: nyár végén, ősz elején az erdő megmutatja, hogy ott továbbra sem az ember úr. A mi dolgunk csak csendben figyelni és libabőrözni.
Nagy felbontású térkép készül a Duna és mellékágai medréről a folyó gemenci szakaszán. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) szakemberei MultiBeam technológiával mérik fel a hullámtéri ágak és a főmeder mélységváltozását, a hordalék útját. Emellett megfigyelik a talajvíz – és ezzel összefüggésben a növényzet és az állatvilág – változását is. A kutatáshoz 5G-t és mobil napelemes rendszert is biztosít az intézménnyel együttműködést bejelentő Huawei.