Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Erkel_Ferenc

hvg360 Révész Sándor

Bunyóval, rendőri kardlapozással, estélyik letépésével és Ferenc Józseffel nyílt meg 140 éve az Operaház

A kiegyezés utáni időszak hatalmas kulturális és urbanisztikai feltámadásának csúcspontja volt a Magyar Királyi Operaház megnyitása 140 évvel ezelőtt, 1884. szeptember 27-én. Két élő ember életnagyságú szobra várta a megnyitó fenemód előkelő közönségét. Az egyik a főzeneigazgatóé, Erkel Ferencé volt, a másik Liszt Ferencé, akinek a művét viszont kicenzúrázták az ünnepi előadásból. A megnyitón így ő csak szoborként jelent meg. Az ünnep a nézőtéren fényes volt és sikeres, azon kívül viszont véresen botrányos.

Kult BI

Átírták, begyorsították a Magyarország Himnuszát

A NOB-nak nem felelt meg a Himnusz hossza, ezért azt lerövidítették, begyorsították, és leszállították a hangnemét. 2011-ben a kormány reformálta meg Erkel művét: Réthelyi Miklós akkori kultuszminiszter adta ki az akkor kissé lelassított és mélyített változatot.

Kult

Bánk bán másképp: félig üres a pohár?

A félig üres vagy félig tele pohár dilemmájával kellett szembesülnie a nézőnek Erkel Ferenc születésének 200. évfordulóján a Magyar Állami Operaházban, ahol az ősváltozatnak nevezett Bánk bánt adták elő. Sem koncertszerűen, sem félig szcenírozva, hanem valahogy.

Kult Lindner András

Az Erkel-operák kritikus szemmel

A 200 éve született Erkel Ferenc operái máig alig ismertek külföldön. A Bánk bánt a magyarok is csak mostanában hallhatják eredeti formájában, a novemberre tervezett operaházi bemutatót azonban máris támadják.