Elítélte az Európai Parlament Szijjártó Pétert
Az Európai Parlament egy állásfoglalásban ítélte el Szijjártó Péter külügyminisztert azért, mert szembement az uniós politikával, amikor Belaruszban folytatott tárgyalásokat.
Az Európai Parlament egy állásfoglalásban ítélte el Szijjártó Péter külügyminisztert azért, mert szembement az uniós politikával, amikor Belaruszban folytatott tárgyalásokat.
A CNN összeállítása szemléletesen mutatja be az Ukrajna köré vont orosz harapófogót.
2,3 milliárd eurós gazdaságélénkítési csomagot biztosít az EU a volt szovjet tagköztársaságok számára – erről egyeztek meg a hatodik Keleti Partnerségi Csúcstalálkozón Brüsszelben.
A rendkívül feszültté vált belarusz helyzettel foglalkozott az Európai Parlament külügyi bizottsága. Az uniós állam- és kormányfők hét elején több szankciós intézkedésről döntöttek, megállapodtak abban is, hogy ezeket újabbak fogják követni, az EP-képviselők azonban még nagyobb határozottságot szeretnének látni és Aljakszandr Lukasenka elnököt nemzetközi büntetőbíróság elé állítanák.
Egyáltalán nem légből kapott gondolat, hogy Orbán Viktor újraalapítja a diktatúrák szövetségét.
Az Európai Unió Tanácsa ma további 15 fehérorosz személyt vett fel a szankciós listára. Ezek között Aljakszandr Lukasenka elnök és fia, egyben nemzetbiztonsági tanácsadója Viktor Lukasenka is.
Az ülést többször is megszakítva az uniós állam- és kormányfők végül csütörtökön éjfél után döntést hoztak a Fehéroroszországgal kapcsolatos szankciós intézkedésekről. Zöld utat kapott az az elképzelés, hogy mintegy negyven személyt sújtsanak beutazási tilalommal, uniós számlák befagyasztásával. Lukasenka elnök azonban nem lesz a listán.
Bár volna rá igény, de valószínűleg mégsem lesznek szankciók sem Fehéroroszországgal, sem Törökországgal szemben az uniós állam- és kormányfők délután kezdődő kétnapos brüsszeli csúcstalálkozóján. Kérdés, hogy napirenden kívül a tagállami vezetők beszélnek-e az igazán feszítő problémákról: a következő hétéves költségvetésről, migrációról és jogállamiságról.
Egy leheletnyivel sem lett demokratikusabb az utóbbi hónapokban a Belaruszt több mint két évtizede kormányzó Alekszandr Lukasenko, az EU mégis felfüggeszti az államfőt és környezetét sújtó pénzügyi és utazási szankciókat. A háttérben leginkább az áll, hogy Lukasenko szeretne menekülni a "testvéri" Oroszország túl szorosnak tűnő öleléséből, s Brüsszel Belarusszal is hajlandó barátkozni, ha ezzel gyengítheti az egyre inkább ellenfélként számon tartott Moszkva befolyását.
Az Európai Unió külügyminiszterei hétfői tanácskozásukon jóváhagyták, hogy négy hónapra felfüggesszék a Fehéroroszország ellen korábban elrendelt szankciókat.
Megkapta az építési engedélyt Belorussziában az Osztorvec atomerőmű egyes blokkja. Kettőt terveznek beindítani 2020-ra, 10 milliárd dollárt fizetnek érte az oroszoknak.
Helyreállt a jogsegély-egyezmény hatálya Litvánia és Fehéroroszország között, miután Minszk ígéretet tett arra, hogy nem fogja politikai célokra kihasználni azt.