Nehéz lesz megkerülni ezekben a napokban és hetekben a meccsek gravitációs erejét, de nem lehetetlen, mert van élet és van nyár a labdarúgó-Eb-n túl is. Mi minden napra keresünk és ajánlunk valamit, amivel ki lehet tölteni a focival párhuzamos világot. Most például André Kertész Szigetbecsének ajándékozott képeivel.
Itthon alig, esetleg egyáltalán nem ismert, magyar származású, ám Franciaországba emigrált fotográfusok képeiből nyílt hiánypótló kiállítás a közelmúltban. Tehetséges nők, Picassót és Chagallt lencsevégre kapó művészek és magyarok, akikről néhány éve még nem is tudtuk, hogy innen szakadtak el egy jobb élet reményében. Hogyan modernizálták az emigráló művészek a francia fotográfiát, miért volt annyi nő a kivándorolt művészek között, és mit keres André Kertész radiátora egy múzeumban?
Az eredetileg 2017 novemberére meghirdetett fotó- és régifényképezőgép-aukcióját 2018. március 9-én és 10-én rendezte meg a WestLicht az osztrák fővárosban. A cég társtulajdonosának, Peter Coelnnek váratlan megbetegedésekor kiderült: a szorgalmas beosztottak főnökük nélkül nem tudták befejezni a két tételsor összeállítását. Nagy segítséget jelentett a lábadozó cégvezetőnek, hogy az Egyesült Államok-beli milliárdos formatervező, James Jannard átadta gyűjteményének mintegy tucatnyi, de korántsem tucat-darabját, amelyek a fényképezőgép-árverés meghatározó részévé váltak, és a leütések között új világcsúcsot is hoztak.
Története során először tart fotóaukciót a BÁV idén októberben. Az árverésre és az azt megelőző kiállításra 83 magyar fényképész több mint 200 alkotása kerül, melyet szakmai zsűri válogatott össze. Olyan magyar származású, külföldön híressé vált fotósok képei is szerepelnek az anyagban, mint André Kertész, Lucien Hervé, Ata Kandó, Suzanne Szász, Francis Haar, Paul Almásy.
Cselekvések eseménygörbéi – Hajas Tibor a Vintage Galériában / Észak-fok, titok, közvetlenség – svéd múzeumi körkép / Károly, a köztéri nyúl – szobortorlódás Budapesten / Miből merítsünk reményt? – a nemzetközi aukciós piac 2016-ban / A sötét zsolozsma eszköze – a háromszögletű gyertyatartó / Tizenkét vásár New Yorkban – az Armory Show és szatellitjei / A magyar irodalom testőre – Torda István könyvgyűjtő
Harminc évvel ezelőtt, 1985. szeptember 29-én halt meg az egyetemes és a magyar fotográfia egyik legfontosabb alkotója, André Kertész, aki halála előtt gondoskodott arról, hogy az a magyarországi település, mely egyedül fontosnak érezte kimutatni az idős ember felé a ragaszkodását, méltó viszonzásban részesüljön. 120 eredeti fotóját küldte el 1984-ben Szigetbecsére, melyeket most a Mai Manó Házban is megtekinthet október 31-ig. Az ikonikussá vált felvételek mellett ritkán látható képeket és dokumentumfilmeket is bemutató tárlat egyik különlegessége, hogy a személyes emlékeket is tartalmazó képaláírásoknak köszönhetően a látogatók úgy érezhetik, mintha maga André Kertész vezetné őket az eredeti nagyítások között.
A sajtófotózás úttörőjének fontos fotóiból, a francia Artcurial tart árverést, így tisztelegve az idén 120 éves fényképész életműve előtt. A képeken többek között a harmincas évek Párizsa és a tizes évek Magyarországa elevenedik meg.
André Kertésznek soha nem volt munkássága egészét átfogó retrospektív kiállítása. Fotográfiáiból a párizsi Jeu de Paume-ban 2010 szeptemberében nyílt tárlat, melyet a Magyar Nemzeti Múzeum is fogad. Az ezer négyzetméteren 250 fotót és újságot bemutató kiállítás, valamint a hozzá kapcsolódó, Schwanner Endre Kertészről készített fotográfiáit is bemutató kamarakiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum József nádor termeiben látható szeptember 30-tól december 31-ig.
Magyarországon eddig nem látott részletességgel, több mint 250 képen mutatja be a világhírű, magyar származású fotográfus, André Kertész munkásságát a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) péntektől látogatható retrospektív kiállítása.