Magyar kutatók segítségével pontosították egy időszámítás előtti napkitörés időpontját
Fák évgyűrűinek radiokarbonos vizsgálatával kiderítették, hogy az erős napkitörés időszámítás előtti 664 nyarán történt.
Fák évgyűrűinek radiokarbonos vizsgálatával kiderítették, hogy az erős napkitörés időszámítás előtti 664 nyarán történt.
Az anyagi világ egykor legkisebbnek gondolt építőkövei az atomok, amelyekről a 20. század folyamán kiderült, hogy tovább oszthatók.
Extrém magas radiokarbon szintek nyomait keresték több ezer éves faévgyűrűkben az a ETHZ AMS Zürich laboratórium és a debreceni Atommagkutató Intézet (Atomki) munkatársai.
Lehet, de egyelőre nem biztos, hogy debreceni kutatók pillanthattak be először a sokat emlegetett, mégis ismeretlen sötét anyag világába.
Másodjára is ugyanazt tapasztalták magyar kutatók egy kísérletben, ez egy új részecske létezését jelentheti.
Egy nap, öt hír - amiről ma este beszélnek: Orbánék tovább szidják Sorost, de nem adnának vissza neki semmit abból, amit tőle kaptak; Mészáros Lőrinc megvásárol mindent, ami az útjába kerül; Gyurcsány harciasan ünnepelte az őszödi beszéd tizedik évfordulóját; magyar fizikusokat ünnepelnek világszerte; az EU újabb eljárást indított Magyarország ellen.
Átadták kedden a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) debreceni Atommagkutató Intézetének (Atomki) új részecskegyorsítóját. A beruházáshoz egymilliárd forintot nyert az Atomki az MTA belső infrastruktúra pályázatán – mondta az avatáson Fülöp Zsolt, az atommagkutató igazgatója.
Európai viszonylatban is egyedülálló analitikai laboratórium épül az MTA Atommagkutató Intézetében (Atomki) Debrecenben; a hatszázmilliós beruházás eredményeként a nagy pontosságú analitikai iparban ősztől nemcsak a hazai igényeket tudják majd kielégíteni, de Európában is terjeszkedhet a beruházó cég.