A mostani megtorpanás csak átmeneti az elektromos autózásban egy friss piaci elemzés szerint.
Az elektromos és hibrid járművek iránti kereslet növekedése idén megtorpanni látszik, derült ki az EY nemzetközi felméréséből, ugyanakkor a cég autó iparági csoportja szerint a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes, és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat.
Az EY tanulmánya szerint az elmúlt évek látványos emelkedéséhez képest idén szerényebb mértékű volt az elektromos meghajtású járművek iránti kereslet világszintű bővülése: míg 2020 és 2023 között 30 százalékról 55 százalékra ugrott az ilyen típusú autók vásárlását tervező fogyasztók aránya, addig idén mindössze 3 százalékpontos növekedést mutatnak a számok.
A 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felmérésükből kiderült, a válaszadók 27 százaléka leginkább a hiányos töltőinfrastruktúra miatt hezitál, míg negyedük a hatótávolság miatt aggódik.
A felmérés adataiban most először az akkumulátorok cseréjének magas költségei miatti félelmek is megmutatkoznak: ezt a kockázatot a potenciális vevők 26 százaléka említette meg.
Úgy folytatták, hogy e-autó vásárlására leginkább a magas üzemanyagárak ösztönzik a fogyasztókat 2024-ben is, a kutatás résztvevőinek több mint harmada ezt jelölte meg a legmeghatározóbb indokként.
Eközben a környezetvédelmi szempontok némileg háttérbe szorultak: 2021-ben a megkérdezettek közel fele jelölte meg ezeket motiváló tényezőként, idén már csak harmaduk – tették hozzá.
Az elektromos autók elterjedésének nagy nyertesei a kínai gyártók, akik az elmúlt években komoly előrelépést könyvelhettek el a szektorban világszerte, csak az európai EV-eladásokban a kínai modellek aránya 0,4 százalékpontról 8-ra emelkedett 2019 és 2023 között.
Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere szerint a magyar gazdaság számára kulcsfontosságú, hogy a hazai autóipari szereplők is részesüljenek az EV-forradalomból. A hosszú távú növekedés érdekében az állami ösztönzők, például kutatás-fejlesztési támogatások és adókedvezmények, meghatározó szerepet játszhatnak. Szűcs szerint a piaci lassulás csupán átmeneti, és az elektromos mobilitás térnyerése hamarosan ismét lendületet kap.