Az autósokra nézve nem éppen kedvezően változott az ilyen esetekre vonatkozó rendelet.
A közlekedési balesetek közt, különösen nyár végi időszakban egyre több a vadelütés. Ezek, még szerencsésebb esetben is komoly anyagi következményekkel járhatnak. Mindenképp érdemes tudni, ha megtörtént a baj, akkor nem csak a rendőrséget vagyunk kötelesek értesíteni, hanem a területileg illetékes vadásztársaságot is, mert az elütött állat az ő tulajdonukat képezi.
Az autósoknak eddig némi megnyugvást nyújtott anyagi szempontból, ha elütöttek egy vadat, hogy az illetékes vadásztársaság felelősségbiztosítója jóesetben megtérítette az elütött vad okozta károkat. A Totalcar szerint a törvény alapján eddig kétféle alapeset volt lehetséges:
- ha volt vadveszélyt jelző tábla az úton, ahol a vadgázolás bekövetkezett, a felelősség az autóst terhelte,
- ha nem volt vadveszélyt jelző tábla, akkor a felelősség a vadásztársaságé.
Mindez jelentősen megváltozott a Magyar Közlöny idei 90. számában megjelentek szerint. A pontos szöveg így szól: „nem minősül a vadászatra jogosult felróható magatartásának vagy a tevékenységi körében előálló rendellenességnek, ha a vad az életmódjából, szokásos táplálkozási, szaporodási viselkedéséből következő helyváltoztatása miatt jelenik meg a lakott területen kívül közúton, autóúton, autópályán vagy a település belterületén, kivéve, ha a vad megjelenése a vadászatra jogosult tevékenységével áll okozati összefüggésben."
A D.A.S jogi tanácsadó iroda elemzése szerint mindez azt jelenti, vadgázolás esetén már csaknem minden esetben az autó sofőrje a hibás. Kivételt csak az képezhet, ha az elütött vadat éppen űzték, lőtték, vagy hajtották. Azt bizonyítani viszont, hogy az állat ezek egyike miatt futott ki az autó elé, nem pedig egyszerűen csak táplálkozni vagy szaporodni akart, szinte lehetetlen feladatnak tűnik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.