Rákot okozhat a szépítő kezelés közben keletkezett füstgáz.
A krómot sokáig díszítőelemként használták az autókban, hogy eleganciát kölcsönözzenek az alkatrészeknek, ugyanakkor a krómozás közben keletkező füstgáz erősen rákkeltő. Éppen ezért az EU 2024-re teljesen meg akarja tiltani a használatát.
Az úgynevezett hat vegyértékű krómot ugyanakkor nemcsak az autók, motorok presztízsének növelésére alkalmazzák, hanem festékekben, textilfestékekben, lakkokban és különböző rozsdásodásgátló eljárásokban is használják.
A brit Autocar megjegyzi, hogy léteznek füstgázcsökkentő szerek, azonban ezek sem jelentenek tényleges megoldást, mert más szempontból környezetszennyezőek, mint a krómgáz. Kalifornia például már meg is szavazta a krómozás betiltását, de csak 2039-től, mintegy 15 évvel az európai tilalom javasolt bevezetése után.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy már jelenleg sem minden krómozottnak tűnő alkatrész ezzel a veszélyes eljárással készül, a műanyagokon látható krómszerű felület például nem ilyen. Az autógyártók az új járműveknél már nem is használhatják a hat vegyértékű krómot. A rendelet, ha elfogadják, leginkább a régi járművek felújításával foglalkozó cégekre, illetve a krómozott alkatrészek (felnik, lökhárítók, kifufogóvégek) gyártóira nézve jelent komoly kihívást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.