A japán gyártó ismét szembe megy a konvenciókkal és akkor rukkol elő egy jókora dízelmotorral, amikor szinte minden riválisa teljes vállszélességgel az elektromos hajtás mellett áll ki. Teszten a keveset fogyasztó, remek orgánumú és nem is túl drága Mazda CX-60.
A Mazda európai kínálatának eddigi legnagyobb SUV-ja a CX-5 volt. Utóbbi aktuális generációja már 6 éve velünk van, és az éppen mostanság megejtett legfrissebb ráncfelvarrás 24 V-os lágyhibrid technikát, 0,6 literrel csökkentett fogyasztást, vezeték nélküli Apple Carplay és Android Auto támogatást és egy új fehér fényezést hozott magával.
Mostantól azonban már az eggyel nagyobb kategóriában is képviselteti magát a mind design, mind technika fronton általában külön utakon járó relatíve kisméretű japán gyártó. Itt van, megérkezett a CX-60, melynek nem titkoltan a BMW X3 a legfőbb riválisa.
Az újdonság dízelverzióit a Spanyolországban megrendezett nemzetközi menetpróbán, a piacra kicsit hamarabb megérkezett plugin hibrid kivitelt pedig itthon fogtuk vallatóra.
Nagy és még nagyobb
Az elsőtől az utolsó csavarig vadonatúj fejlesztésnek tekinthető CX-60 17 centiméterrel hosszabb a CX-5-nél és a két modell tengelytávolsága között is pontosan ekkora a különbség. És ezzel még nincs vége a növekedésnek, ugyanis még az idén érkezik a CX-80, mely tulajdonképpen a CX-60 három üléssoros hosszított kivitele lesz.
A BMW X3-nál 3,7 centiméterrel hosszabb és azzal lényegében megegyező tengelytávú újdonság azok számára készült, akik imádják a japán autókat, de például a Lexus-féle enyhén megosztó dizájnt picit már túl soknak tartják a jóból.
A frontrészt a vaskos krómkerettel megspékelt méretes, mégsem kivagyian hatalmas hűtőrács és a LED-es fényszórók uralják. Az oldalnézetet az átlagnál hosszabb első szekció, az óvatosan emelkedő magas övvonal és a laposra vasalt kerékjárati ívek határozzák meg, utóbbiakat kiviteltől függően 18-20 colos kerekek töltik ki.
Hátul vékonyra vett lámpákra és krómba mártott látványos, bár abszolút kamu kipufogóvégekre lehetünk figyelmesek. Az összkép több, mint meggyőző, és akkor a roppant stílusos oldalsó "Inline6" logókról még nem is beszéltünk.
Prémium
Az utastér otthonos hangulatú, általánosan remek minőségű és a helykínálatra sem lehet panasz. A mai trendektől eltérően teljesen hagyományos kivitelű, kerek formájú kormány kellemes fogású, hagyományos nyomógombjait sokkal egyszerűbb kezelni, mint egyes riválisok tapipadjait.
A kormány mögötti 12 colos digitális műszeregység kiváló felbontású és igényes grafikájú, de személyre szabhatóságban bőven lenne még hova fejlődnie. A szintén 12 colos és igen szélesre vett középső panel szintén remek minőségű, a rajta megjelenített felhasználói felület pedig a minimalizmus és a könnyű kezelhetőség jegyében fogant.
Sokak örömére régivágású, hagyományos nyomógombos klímapanelt kapunk, melyről többek közt az ülésfűtés/hűtés is vezérelhető, a fűtés a hátsó ülésekből sem hiányzik, és a hátul helyet foglalók akár 230 V-os, 1500 W-os dugaljról is üzemeltethetik például a laptopjukat.
A nyolc irányban elektromosan állítható első ülések inkább kényelmesek, mintsem sportosan masszív oldaltartásúak. Az amúgy sem rossz térérzeten tovább javít a világos utastér, mely sokkal jobban áll a CX-60-nak, mint a túlságosan komor fekete verzió, 500 ezer forintért pedig részben nyitható panoráma üvegtető is rendelhető.
A tizenkét hangszórós Bose hi-fi messze átlag feletti minőségű és a mai elvárásoknak megfelelően a vezeték nélküli Apple Carplay és Android Auto támogatás is adott. Amennyiben megadjuk a magasságunkat, a rendszer automatikusan ránk állítja a kormányt és az ülést, sőt, arcfelismerés révén az autó a beszállást követően az aktuális sofőrre hangolja többek közt a légkondit és a hifit is.
Az elektromos mozgatású ötödik ajtó mögött korrekt méretű, 570 literes csomagteret találunk, mely a 40:20:40 osztatú hátsó üléstámlák ledöntésével egészen 1726 literig bővíthető.
Nem ördögtől való
A Mazda azon kevés gyártók egyike, mely továbbra is ki kívánja szolgálni a dízelekre vágyó vásárlókat. A CX-5 kétféle, 150-184 lóerős 2,2 literes gázolajos egységgel rendelhető, a CX-60-ba pedig egy az upsizing jegyében 50 százalékkal nagyobb dízelmotor került.
A 3,3 literes soros egység 4 helyett immár 6 hengert vonultat fel, melynek köszönhetően kiegyensúlyozottabb lett a járása és nem mellesleg sokkal szerethetőbb a hangja. Talán kicsit kevésbé finom járású, mint a BMW 3 literes 6 hengeres motorja, de az orgánuma némileg jobban szerethető, kicsit morcosan morgósabb. És ezúttal minden hang a motor felől érkezik, nincsenek bazárian kamu kipufogóhangok.
Bár a lökettérfogat 50 százalékkal nőtt, a teljesítmény szerényebb mértékben gyarapodott, a Mazda ugyanis így tudott megfelelni az egyre szigorodó károsanyagkibocsátású normáknak, illetve így sikerült igen alacsonyan tartania a fogyasztást.
A 254 lóerő és az 550 Nm persze nem kevés, bőven "odébb lehet vele állni". A 7,4 másodperces 0-100-as szintidő messze nem világrekord, de a széles fordulatszám tartományban elérhető hatalmas nyomaték révén gyorsan és biztonságosan letudható bármilyen előzési helyzet. A végsebesség 219 km/h – ez nem egy 150-180 km/h-ra korlátozott végsebességű politikailag korrekt kocsi.
Mit kér, mit ad?
A hivatalos fogyasztási adat 5,2 liter, szemben a hasonlóan erős riválisok 5,6-8 literes értékével. És a legszebb az egészben, hogy ez a gyakorlatban is hozható, sőt, kis odafigyeléssel akár 4 liter alá is leszorítható. Ugyanennek a motornak a 200 lovas és 450 Nm-es verziója 0,2 literrel kevesebbel is beéri, cserébe viszont 1 másodperccel rosszabb a 0-100-as gyorsulása.
A fogyasztás csökkentésében a 17 lóerős és 153 Nm-es villanymotor is szerepet játszik, a mindössze 0,33 kWh-s akkumulátort felvonultató 48 V-os lágyhibrid rendszer minimálisan növeli csak meg a tömeget, ami azért így is alulról nyaldossa a 2 tonnát.
Az új platform alapvetően hátsókerék-hajtású, és a gyengébb dízelnek kizárólag a hátsó kerekei hajtottak, így adott a BMW-kéhez hasonló vezetési élmény. Az erősebb verzió már összkerekes, de alapvetően ez is inkább hátul hajt – az automata váltó mindkét esetben nyolc fokozattal bír.
Utóbbi kettővel több, mint amennyivel a Mazda korábbi automata egysége bírt, de e tekintetben továbbra sem áll a helyzet magaslatán a gyártó: 2023-ban ennél finomabb váltásokat várnánk el egy ilyen prémium kategóriás modelltől.
A futómű remek partner volt a kiváló minőségű spanyol szerpentineken megejtett kanyarvadászatban, de a szürke magyar hétköznapokon egyértelműen túl kemény lesz. A 11,6 méteres fordulókör nem kicsi, egy finom összkerék-kormányzás sokat javíthatna a fordulékonyságon.
A későbbiekben egyébként 3 literes 6 hengeres benzinmotor is elérhető lesz a kínálatban, mely Európában turbó nélkül, az USA-ban turbóval áll rajtvonalhoz.
Zöld rendszámos
A CX-60-ban érhető el a gyártó első plugin hibrid hajtása és egyben ez a valaha készült legerősebb közúti Mazda. A 327 lóerő és az 500 Nm sokat ígér és az 5,8 másodperces 0-100-as érték sem hangzik rosszul, de a 2,5 literes 4 hengeres benzinmotor lepadlózva sokkal kellemetlenebb karakterű, mint a hatlövetű dízel.
A 17,8 kWh kapacitású és maximum 7,2 kW-tal tölthető akkumulátor elvileg 60, a gyakorlatban inkább 40-50 kilométer körüli elektromos hatótávot biztosít, így az elsősorban városban közlekedők számára ez lehet az ideális CX-60.
Elektromosan akár 140-nel is suhanhatunk a legnagyobb csendben, viszont nem mehetünk el szó nélkül a tesztautó hajtásláncának kisebb rángatásai mellett, mellyel még óvatos tolatás közben is találkoztunk. A gyártó azt ígéri, hogy ezen szoftverfrissítéssel fog javítani – így legyen!
Az összkerekes PHEV több mint 160 kilogrammal nehezebb a dízel kivitelnél és valahogy a tömegeloszlása, a futómű hangolása sem az igazi. És ezen aligha lehet segíteni szoftveres módon.
Konklúzió, árak
+: általánosan remek minőség, a dízelek erősek, remek orgánumúak és keveset fogyasztanak, jó vezethetőség, korrekt méretű csomagtér. –: az automata váltó lehetne finomabb működésű, a plugin hibrid nem elég kiforrott és sokba is kerül. |
A Mazda CX-60 egy jól eltalált méretű családi szabadidő-autó, mely elsősorban finoman elegáns külsejével, prémium minőségével és remek vezethetőségével csábít vásárlásra, kisebb-nagyobb hibái viszont némileg lerontják a bizonyítványát.
A 200 lóerős dízel 16,3 millió forintos alapára kedvezőnek mondható, főleg annak ismeretében, hogy a jelentősen kisebb és elavultabb CX-5 alaphangon 15,3-17,2 millió forintot kóstál a 150-184 lóerős dízel verzióban.
A 254 lovas dízel CX-60 18,3 millió forinton nyit és csúcsfelszereltség esetén 22,6 millió forintos áron kelleti magát. A zöld rendszámos PHEV ára 21,1-26 millió forint magasságában mozog, és a hazai képviselet azzal számol, hogy a dízel/hibrid részarány 50-50 százalékban fog alakulni Magyarországon.
Viszonyításképp, a 286 lóerős BMW X3 30d 23,3 millió, a 292 lovas hibrid 30e pedig 22,8 millió forinton nyit, és ez esetben néhány extra megrendelésével könnyen 30 millió forint fölé ugorhatunk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.