Annak ellenére, hogy a többség nálunk eleve bizalmatlanabb a használtautó-eladókkal szemben, mint Nyugaton, a nagy mennyiségű import autó miatt könnyű rossz tapasztalatokra szert tenni.
Friss kutatások szerint Európában – Bulgária kivételével – a magyarországi használtautó-vásárlók a leginkább szkeptikusak a külföldről származó használt autókkal szemben. Kelet- és Közép-Európába régóta ömlenek az autók Nyugat-Európából és az Egyesült Államokból. "Az ezekkel kapcsolatos legtöbb csalás akkor történik, amikor a járművet egyik országból a másikba szállítják" – mondja Nagy Gábor a Schiller Autó használtautó-kereskedője.
A kilométeróra visszatekerése például hazánkban ugyan bűncselekménynek számít, ennek ellenére úgy tűnik, mégis bevett gyakorlat – az összes jármű mintegy 14 százaléka hamis kilométeróra-állást mutat – a carverical oldal saját kimutatásai szerint. A gépjárművek kilométeróráját jellemzően azokban az országokban tekerik vissza, amelyekbe exportálják őket, majd meghirdetik őket a használtautó-piacon.
Az általánosan jellemző bizalmatlanságot igazolja a Schiller Autó kereskedelmi vezetője is, aki szerint a vásárlók leginkább a Magyarországon forgalomba helyezett használt autókban bíznak, azt remélve, hogy így ellenőrizhető az autók előélete, kilométeróra-állása, szervizmúltja, esetleges sérülései. A Magyarországon forgalomba helyezett autókkal kapcsolatban az ingyenes Jármű Szolgáltatási Platform (JSZP) adatai nyújtanak információkat, de a 2019 előtti időszakra ezen a felületen nincsenek a baleseti károkra vonatkozóan elérhető adatok.
A külföldön forgalomba helyezett autókról még ennyi információ sincs. Nagy szerint azoknak, akik külföldről hoznak be autót, gyakran minimális információval kell beérniük. Lényegében arra kell hagyatkozniuk, amit a kinti kereskedő állít, vagy ami az autó dokumentumaiban szerepel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.