Különösen nagy értékre elkövetett orgazdaság, jelentős értékre elkövetett sikkasztás, egyedi azonosító jellel visszaélés és közokirat-hamisítások – ezekkel a bűncselekményekkel gyanúsítják egy nagy értékű autókkal üzletelő nemzetközi bűnbanda 19 tagját a rendőrök.
A hatóság tájékoztatása szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda három éve indult nyomozásának 19 gyanúsítottja van, akik közül a legtöbben, tizenegyen magyarok, velük öt olasz, két román és egy líbiai férfi társult.
A nyomozás során az azonosított járművek és elkövetők száma folyamatosan emelkedett, az ügyet több másik nyomozással egyesítették, továbbá sikerült azonosítani egy hasonlóan Olaszországból származó, lopással, sikkasztással, csalással érintett munkagépekre szakosodott bűnelkövetői csoportot is.
A rendőrség szerint a magyarországi székhelyű bűnbanda tagjai külföldről, főként Olaszországból, továbbá Németországból, Franciaországból, Szlovákiából hoztak be járműveket, amelyeket itt értékesítettek. Az autókat, munkagépeket a származási országban ellopták vagy kölcsönbe, lízingbe vették, de a bérleti-, illetve lízingdíjat nem fizették meg utánuk. Sok esetben az alvázszámokat is átütötték, hamis iratokkal látták el őket. Egyes, hamis papírokkal kicsalt járműveket Németországban ideiglenesen forgalomba helyeztettek, így azok már német kiviteli okmányokkal és ideiglenes hatósági jelzéssel érkeztek Magyarországra.
A rendőrök nemcsak azokat az elkövetőket fogták el, akik a járműveket Magyarországra eladásra hirdették, illetve szállították, hanem az azokat megvásárló, azok értékesítésében közreműködő orgazdákat is.
Az ügybe az Europolon keresztül bekapcsolódtak német és olasz nyomozók is, majd együttműködési megállapodás alapján közös nyomozó csoportot hoztak létre. Mostanra sikerült a bűnbanda valamennyi tagját elfogni, és 96 járművet – köztük 78 személygépkocsit, 16 mezőgazdasági vontatót és építőipari munkagépet, valamint két kamiont – lefoglalni. Az elfogásokban a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozóinak segítséget nyújtott a Terrorelhárítási Központ több műveleti egysége is.
Az ügyben hétfőn sajtótájékoztatót tartott Némedi Gábor rendőr ezredes, aki újságírói kérdésre válaszolva közölte: a járművek vissza fognak kerülni jogos tulajdonosukhoz, a vevők nem tarthatják meg azokat. Arra a kérdésre, hogy hogyan lehet kivédeni a vásárlóknak, hogy ilyen bűnözői csoporttól vegyenek autót, az ezredes arra hívta fel a figyelmet, hogy járművásárláskor mindig ellenőrizzék a vevők a jármű törzskönyvét. A bűncselekményben érintett autók törzskönyvében is szerepelt a lízing- vagy bérlő cég neve, az eladók azt állították, hogy felszámolás során vették meg azokat. Az ezredes szerint ebben az esetben kiszűrhető lett volna a bűncselekmény a vevők számára, mivel ha nagy európai lízingcég vagy bank felszámolás alatt állna vagy bedőlt volna, akkor arról a sajtóban is szó lenne.