Hamarosan kipróbálhatják majd a brit utak mentén azt a szélturbinát, amit a lámpaoszlopokra szerelnének fel. Az egységeket az autók által generált menetszéllel hajtatnák meg.
Amikor arról beszélünk, hogy az autózás során milyen kárba vesző energiát lehetne hasznosítani, elsőre mindenkinek a fékenergia jut az eszébe. A regeneratív fékrendszerek segítségével lehetővé válik, hogy a fékezés során keletkező energiát újrahasznosítsa az autó, és visszatöltse azt például a hibrid jármű akkumulátorába, növelve a kocsi hatótávolságát. Van azonban egy másfajta energia is, amit könnyen lehetne hasznosítani.
Az Interesting Engineering számolt be arról a megoldásról, amit az angliai Kent megyében élő Barry Thompson talált ki. Az üzletember egy olyan, henger alakú szélturbinát rakott össze, amit az út szélén lévő lámpaoszlopokra lehetne felszerelni. A szerkezetet úgy alakította ki, hogy annak lapátjaiba az autók által keltett menetszél könnyen bele tudjon kapni, és meg tudja forgatni.
Így akkor is lehet energiát termelni, ha szélcsend van, hiszen egy forgalmas úton az elhaladó autók folyamatosan forgatják a turbinát. A lap szerint a megoldással első körben az út menti lámpákat lehetne működtetni, de később ahhoz is hozzájárulhat, hogy az Egyesült Királyság 2050-re elérje a karbonsemlegességet.
Az Alpha 311 névre keresztelt egységek 2 méter magasak, egyenként 20 ezer fontba, vagyis nagyjából 8 millió forintba kerülnek, és annyi energiát képesek termelni, mint 21 négyzetméternyi napelem. Thompson a cégével most azon dolgozik, hogy a turbinák kisebbek és hatékonyabbak – ezzel együtt pedig valószínűleg olcsóbbak – legyenek.
Thompson jelenleg a brit hatóságokkal tárgyal arról, hogy a technológiát kipróbálhassák, ami iránt egyébként több amerikai város is érdeklődik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.