Autó hvg.hu 2020. augusztus. 31. 17:46

Orosz oligarcha támaszthatja fel a Spyker autómárkát

Vlagyimir Putyin dzsúdós sporttársa a befektető.

A manufakturális módon gyártott sportautók egyik ismert képviselője a holland Spyker, amely, ha a hírek igazak, megint újjászületik, és a következő években két új szuperautót dob ​​piacra.

Az 1880-ban alapított Spyker jelenleg tetszhalott állapotban van, amióta 2014-ben utoljára csődbe jutott. A márka feltámasztására tettek már pár kísérletet, most pedig egy befektetői csoport lehelne életet bele.

Az üzleti alakulat egyik tagjának tulajdonosa az az orosz Boris Rotenberg, aki régóta rajongója a motorsportoknak, s Putyin orosz elnök ifjúkori sporttársa. Rotenberg tulajdonosa az SMP Racing nevű csapatnak, amely az orosz autósport fejlesztése mellett nemzetközi hosszú távú versenyeken is részt vesz, miközben fiatal pilótákat képez.

A márka újjászületése a C8 Preliator szuperautó piacra dobásával kezdődne, amelyet koncepcióként 2016-ban mutattak be a Genfi ​​Autószalonon. A második autó a Spyker B6 Venator modell szériaváltozata volna, amelynek koncepcióját 2013-ban leplezték le. A Porsche Boxster riválisa középmotoros felépítésű, hátsókerék-hajtású és 375 lóerős.

Egy igazi forradalmár: a világ első négykerékhajtású autója

Ez a holland négykerekű nemcsak amiatt érdekes, mert a világon elsőként mind a négy kerekén volt hajtás.

A Spyker történetében már akadt orosz befektető, 2007 és 2011 között a cég Vlagyimir Antonov moszkvai bankár tulajdonában volt, de nem sikerült érdemi üzleti eredményt produkálnia. Antonovot ráadásul 2011 végén a litván hatóságok kérésére pénzügyi csalások vádjával letartóztatták az Egyesült Királyságban. 2015-ben szabadon engedték, és visszatért Moszkvába, de az autóipar már nem érdekelte, és megszabadult a Spykertől.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.