Autó hvg.hu 2019. július. 23. 18:59

Nem biztos, hogy az a jó, ha autójában hangos a riasztó – a némával többre mehet

Számos lopás elleni technika áll rendelkezésünkre, melyekkel autónkat védhetjük. Ezek egyike a néma funkcióval is rendelkező riasztó, amely sokszor hatásosabb, mint a "kiabálós" verzió.

Legyen szó új vagy használt autóról, egyetlen tulajdonos sem szeretné, ha illetéktelen kezekbe kerülne járműve. A lopás elleni védelmeknek számos változatát ismerjük (kormányzár, váltózár, rejtett kapcsolók, hogy csak néhányat említsünk), de többen talán nem is gondolnák, hogy közülük a legcsendesebb is ugyanolyan hatékony lehet.

A hagyományos nyomógombokat könnyű megtalálni, az úgynevezett aktiválási lánc pedig nem ritkán csak késlelteti a dolgot. A hangjelzés egy fokkal jobb megoldás, ha azonban egy zsúfolt helyen raktuk le a kocsit, biztosak lehetünk benne, hogy a tolvaj a hangzavar alatt sem fog állandóan körbenézni. (A visító riasztó a rosszakarók többségét persze elzavarja, legalábbis ritka, hogy a távolabbról is jól hallható jelzés közben szemrebbenés nélkül dolgoznának tovább.)

A szakemberek azonban úgy vélik, egy néma riasztással is rendelkező rendszer néha nagyobb védelemmel kecsegtet, mint hagyományos társai. Noha az ilyen megoldások nem zavarják meg a kocsinkra pályázókat, a háttérben – és ez a lényeg: legtöbbször a tolvaj tudta nélkül – egy diszpécser-központ azonnal értesülhet a lopás szándékáról. Hazánkban olyan szisztémák is elérhetők, melyek rögtön a tulajdonost riasztják, így az autó távolról is letiltható válik, a tolvaj pedig még a helyszínen elkapható.

A néma riasztási funkciót kínáló megoldások többsége a már meglévő rendszerrel is gond nélkül összeépíthető. A rendszer általában már a behatolási vagy indítási kísérlet esetén riasztással válaszol, a jelzést pedig (típustól függően, de általában) 30 másodpercnyi időtartamig biztosítja. Ez nem tűnik soknak, arra viszont pont elégséges, hogy a lopás kísérletéről tudomást szerezzünk – és még időben cselekedjünk.

A hazai autós piac széles árkínálattal rendelkezik, ha valaki ilyen berendezéssel szándékozna megvédeni autóját. A bonyolultabb készülékekért 40-50 ezer forintot is elkérnek, de az alaptudású eszközök már 8-10 ezer forintért is beszerezhetők. A rendszer egyetlen kellemetlensége, hogy beszereléséhez a gyári vezetékhálózatot (minimális mértékben, de) muszáj megbontani.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. február. 17. 19:30

Ha Gordon Ramsay megszerette, nekünk is jó lesz? Az áldott és átkozott margarin

Nincs még egy olyan modern élelmiszer, amelyik kezdettől fogva ilyen erős érzelmeket váltott volna ki, mint a margarin. Tekintettek rá drága terméket kiváltó megmentőként, aztán a drága termék pusztítandó hamisítványaként. Egy időben méltatták azért, hogy egészséges, aztán az volt vele a baj, hogy nem, mostanában pedig mentes és fenntartható alternatívaként tálalják a gyártók. Most, hogy a margarin oldalán Gordon Ramsay-t állította versenybe egy cég, mi sem maradhattunk ki, és megnéztük: vajon tényleg össze lehet keverni a margarint a vajjal? És előállítható otthon, pálmaolaj és mindenféle adalékok nélkül?