Autó hvg.hu 2019. február. 07. 04:05

Vadriasztó sípot osztogatnak a rendőrök, de tényleg ér valamit?

Az biztos, hogy akinek van és nem ütközött vaddal, az esküszik rá. Addig, amíg nem ütközik vaddal.

A napokban volt hír, hogy az úttesten átszaladó vadak miatt Tolna megye közútjai közül az egyik legveszélyesebb útszakaszon, a 6-os úton Sötétvölgy és Kakasd közötti részén vadriasztókat osztottak a rendőrök az autósoknak. Ezen a szakaszon eddig egy kihelyezett tábla óvta leginkább a közlekedőket, amely felhívta a vadveszélyre a járművezetők figyelmét.

Ezen a videón is látszik, igazából nagyon nehéz bármit is reagálni, ha kigrik vagy áll az úton egy szarvas.

A közhiedelem szerint a reggeli, ködös, párás időszak és az esti, éjszakai órák a veszélyesebbek, ilyenkor számítanak vadon élő állatokra az autósok, azonban ott ahol a vadak szabadon mozognak akár napközben is kijuthatnak az úttestre, így jelentős baleseti forrást jelentenek.

A magyar rendőrök által osztott és kocsira szerelhető vadsíp nagyjából 40 km/h-s tempó felett kel életre, és olyan magas frekvenciájú hangot bocsát ki, amelytől az állatok távolodni fognak, ha meghallják.

A kérdés nyilván, hogy mennyire hallják meg? A Vezess.hu korábban írt erről egy cikket, amelynek lényege, hogy a kibocsátott hang igen gyenge, másodszor pedig minél magasabb frekvenciájú a hang, annál hamarabb elveszti energiáját és elhal. Alább egy videó-felvétel, amelyen aktív, ultrahangos vadriasztó üvölt az állatok fülébe. Láthatóan csekély eredménnyel.

Mindenesetre, vadsíp ide-vagy oda ha megtörténik a baj, ha kint volt a vadveszélyre figyelmeztető tábla, akkor az autós lesz a felelős, akinek még a vadkárt is meg kell térítenie. Ha pedig nincs tábla, akkor a területileg illetékes vadásztársaságot terheli a felelősség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.