Sokan azt gondolnák, a körforgalom a leghatékonyabb megoldás a gyors áthaladásra egy kereszteződésben, de a valóság egészen mást mutat.
A mindennapos autózás során valószínűleg keveseknek jut eszébe – pláne egy dugó vagy torlódás kellős közepén ülve –, hogy az úthálózat megtervezése nagyon komoly mérnöki feladat. Egy jól felépített kereszteződéssel, valamint az abban megfelelően alkalmazott közlekedési lámpával jelentős mértékben csökkenthető a torlódás kialakulása, azonban ha valami nem stimmel az "egyenletben", az komoly fennakadásokat okozhat.
Hogy ki milyen kereszteződést építene, az valószínűleg autósonként változik. Van, aki a hétköznapi megoldásra voksol, amikor az utak merőlegesen keresztezik egymást, és lámpák irányítják a forgalmat. Mások a szimpla körforgalomra esküsznek, megint mások a többsávos, lámpával irányított körforgalmat tartanák a legmegfelelőbb választásnak.
Hogy melyik a legjobb, az persze függ attól is, hogy mekkora a forgalom az érintett utakon – a kereszteződések áteresztő képessége ugyanis jelentős mértékben változhat. Hogy hogyan, az jól látszik az alábbi videóban.
A készítője 30 különböző kereszteződést készített el és szimulált rajta forgalmat – közlekedési lámpával és anélkül is. Az eredményeket aztán rangsorolta az alapján, hogy melyik mekkora forgalmat képes átengedni. A videóban így főszerephez jutó traffic flow azt mutatja, hogy egy perc alatt hány jármű lenne képes keresztül haladni az adott csomóponton.
A videóból jól látszik, a merőlegesen találkozó utak kereszteződése a legkevésbé hatékony, a való életben azonban mégis ebből van a legtöbb. A jelek szerint azonban a körforgalom sem feltétlenül jó megoldás, még akkor sem ha több sávon haladhatnak át rajta a kocsik. A leghatékonyabbnak az emeletes kereszteződés tűnik, abból is az igen bonyolult fajta. Mutatjuk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.