Autó hvg.hu 2017. március. 28. 04:01

Megvenné? 1400 forintba kerül ez a Lamborghini Huracan

Az eredeti árának mindössze 0,002 százalékáért árul a leendő tulajdonosa egy Lamborghini Huracant, de nem véletlenül van rajta ilyen vékony árcédula.

A méregdrága autókra jellemző, hogy nemcsak akkor érnek sokat, amikor patika állapotban legurulnak a gyártósorról. Sőt, a több tíz- meg százmillió forintos ár általában csak a kiindulópontot jelenti, és ha az autót megkímélt állapotban tartják, akkor ez néhány évvel később további milliókkal fejelhető meg.

Ezek az autók azonban nemcsak akkor kerülnek sokba, amikor féltve őrzik őket, gyakran akkor is, ha totálkárosra törtek. Jó példa erre például az a Lamborghini Huracan, amit az M7-es autópályán semmisült meg, és aminek a roncsaiért még így is elkértek 2 millió forintot. Persze ez már bőven az eredeti ár töredéke, de azért 2 millió forintból már iden tisztességes autókat lehetne venni.

A jelek szerint azonban van, aki inkább csak egy jelképes összeget akar kérni a kimúlt autójáért. A Carscoops szúrta ki azt a hirdetést, amiben a tulajdonos mindössze 5 dollárért árulja a porig égett Lamborghini Huracanját. Hogy pontosan hogyan történt a baleset, azt nem részletezik, mindenesetre az autóval csúnyán elbánt a sors.

IAAI.com
IAAI.com
IAAI.com
IAAI.com

Persze nem lennénk meglepve, ha ezzel a Lamborghinivel is ugyanaz történt volna, mint amit több esetben is filmre vettek már: öngyulladás. Az 5,2 literes V10-es, 601 lóerős motor ugyanis hajlamos az ilyesmire. Fénykorában viszont 3,2 másodperc alatt volt 100 km/h-n, a csúcssebessége pedig 325 km/h-ra. Volt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.