Autó hvg.hu 2014. január. 23. 10:12

Itt a hó – féljünk az utakon?

Soká tartott, míg megérkezett a valódi tél, de úgy tűnik, idén sem ússzuk meg teljesen. Érdemes még egyszer áttekinteni, mire figyeljünk, ha biztonságosan akarunk autózni. Ha az alábbiak közül nem is fogadunk meg minden tanácsot, a nulladik szabályt tartsuk be: indulás előtt legalább tájékozódjunk az útvonalunkon, illetve a célállomáson várható időjárásról.

A téli gumival abban az értelemben már nem érdemes most foglalkozni, hogy akinek nincs, az miért vegyen. Inkább egy fontos tanács, amire érdemes figyelni téli gumi esetén is: a keréknyomás helyes beállítása. A téli gumiknál ez általában 0,2 bárral magasabb, mint az azonos méretű nyári gumiké. A magyarázat egyszerű, ahogy hűl az idő, a kerekek nyomása is csökken – ha ezt nem korrigáljuk, a gumiabroncsok tapadása és ezzel párhuzamosan a fogyasztás is jelentősen romlik.

A hólánc sem az esetlegesen felmerülő büntetés, hanem a biztonságunk miatt kell. Ha a körülmények ellenére csúszós, havas útón hólánc nélkül közlekedünk, annak igen veszélyes következményei lehetnek. A hólánc felszerelése akkor időszerű, ha látjuk, hogy az előttünk lévő szakasz útviszonyai indokolttá teszik, és nem akkor, amikor már elakadtunk és baleseti szituációt, dugót okoztunk. Viszont ha tiszta, száraz aszfalton használjuk a hóláncot, akkor már három-négy kilométer alatt is végzetes sérüléseket okozhatunk a guminknak. Tehát ilyenkor minden esetben szereljük le, és ha kell, később ismételjük meg a folyamatot. A hólánc kiválasztásánál figyelnünk kell arra, hogy a láncszemek hosszanti és kereszt irányban egyaránt fussanak, mert a hosszanti szemek az irányíthatóságot, iránytartást segítik, míg a keresztirányúak a kapaszkodó képességen javítanak.

Bár apró részletnek gondolhatjuk, de a tökéletes ablaktörlőlapát akár életet is menthet, ezért is érdemes akár évente cserélni! Kis összegű befektetés, ami hatalmas segítséget nyújthat a bajban. A jeges, havas szélvédőt pedig elengedhetetlen indulás előtt kívülről kézzel, jó alaposan megtisztítani, lekaparni. Mi az, ami téli szélvédőmosó és szélvédőmosó között különbséget tesz? A modernebb folyadékok vékony filmet képeznek az üvegen, így hosszabb ideig tiszta marad az üveg, amellett, hogy víztaszító, illetve a szennyeződést taszító anyagok vannak bennük. Ennek két fontos következménye van: az első, hogy kevésbé jegesedik az ablak, a másik pedig, hogy kevesebb folyadékkal tudjuk megtisztítani.

A téli közlekedéssel kapcsolatban nem lehet elégszer hangsúlyozni, fokozottan figyeljünk az úttestre, a holttérre. Növeljük a megszokott követési távolságot: normál esetben az előttünk haladó jármű után 2 másodperccel kellene ugyanahhoz az útfelfestéshez érnünk, csúszós útfelület esetén azonban ezt nyugodtan megduplázhatjuk. Csúszós útkörülmények között igyekezzünk egyenletesen fékezni: ne feledjük, az ABS nem a féktáv csökkentését, hanem az irányítás megtartását segíti. Ne vezessünk gondatlanul, túlzott magabiztossággal a havas, csúszós útfelületen. Ha a közelünkben nincs senki, lassú tempónál tesztelhetjük féktávunkat. Ha az autó hátulja megcsúszik (túlkormányzottá válik), a csúszás irányába fordítsuk a kormányt. Kerüljük a hirtelen fékezést és a vad kormánymozdulatokat.

A fenti általános óvintézkedések mellett még a következők beszerzése jelenthet hasznos segítséget: extra autós- vagy hordozható mobiltöltő a telefonok lemerülésének megelőzésére, indítókábel, víz, élelmiszer és néhány meleg ruhanemű. Ezen kívül a teli tank is lényeges, főként, ha hosszabb útszakasz áll előttünk.

Kövesse az Autó rovatot a Facebookon!
A rovat vezető cikkei negyedórával hamarabb kikerülnek a közösségi oldalra, mint a hvg.hu-ra.

Hirdetés