2013. január. 03. 11:47 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 03. 11:47 Autó

1700 fogyatékos választotta a kormányközeli bankot támogató autóvásárlást

Gépkocsivásárláshoz csaknem 1700 fogyatékos ember kért támogatást, közülük minden negyedik látás- vagy hallássérült, értelmi fogyatékos vagy autista - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkársága csütörtökön. A konstrukcióról korábban megírta a HVG, hogy az egy Fidesz-közeli üzletember bankjának kedvez, és előnytelen azok számára, akik készpénzért vásárolnának.

A közleményben emlékeztettek arra, hogy korábban csak a mozgásukban korlátozottak kérhettek állami forrást autóvásárláshoz, de a tavalyi jogszabályváltozásnak köszönhetően kibővült a jogosultak köre, így azok (illetve az őket szállító hozzátartozóik) is benyújthattak kérelmet, akik más jellegű fogyatékosságuk miatt nem tudják igénybe venni a közösségi közlekedést.

A tárca összesítése szerint 1694-en nyújtották be a személygépkocsi-szerzési támogatás iránti kérelmüket a szociális és gyámhivatalokhoz, az ezekről szóló döntéseket várhatóan még ebben a hónapban ismertetik. A támogatás felhasználására az érintetteknek három hónap áll majd rendelkezésére.

A kérelmezők 72 százaléka mozgásszervi, 12 százaléka látási, 5 százaléka hallási, 7 százaléka értelmi fogyatékos ember, 3 százaléka autista, a többiek halmozottan, vagy egyéb módon fogyatékos emberek.

Az új szabályozás értelmében a korábbi 300 ezer forintos támogatási összeget használt autó esetében 600 ezerre, új gépkocsinál 900 ezerre emelték. A jogszabály lehetővé teszi azt is, hogy a támogatással - az eddigi legfeljebb négy év helyett - öt éve forgalomba helyezett személygépkocsit lehessen megvásárolni. A HVG egy éve megírta, hogy a konstrukcióval sokkal inkább az ügyletet lebonyolító, Töröcskei István Fidesz-közeli vállalkozó által irányított Széchenyi Bank vezette konzorciumot, mintsem a mozgáskorlátozottakat támogatja az állam.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.