Csütörtökön bezár a román Dacia gyár
Ismét leáll egy hónapra a romániai Automobile Dacia gépkocsigyár, mivel a járművei iránti kereslet a román piacon novemberben 52 százalékkal csökkent a tavalyi év hasonló időszakához képest.
Az Agerpres hírügynökség szerint a gyár vezetősége és a szakszervezeti vezetők közösen határoztak úgy, hogy a tevékenység újbóli felfüggesztése a legmegfelelőbb döntés. Ennek értelmében a Dacia december 11. és január 11. között szünetelteti tevékenységét, miután korábban majdnem három hétig állt a termelés.
A dolgozók az újabb kényszerszünet idején is megkapják fizetésük 85 százalékát és a téli ünnepek alkalmából járó juttatásokat. Constantin Stroe, a gyár igazgatótanácsának elnöke elmondta: az egyedüli sovány vigasz az, hogy jönnek a téli ünnepek, és a dolgozók családjaik körében pihenhetnek, de egyelőre nem lehet tudni, mi lesz január 1-je után. Stroe szerint megoldást kell találniuk, hogy "ne haljanak meg mindnyájan".
Az alelnök bejelentette, hogy 12 pontból álló válságintézkedési csomagot dolgozott ki, amit Traian Basescu államfőnek és a következő román kormánynak is átnyújt. Egyebek között az autóiparban tevékenykedő vállalatok áfa-kifizetésének elhalasztását és a hitelkamatok csökkentését tartalmazza ez a csomag.
Az Automobile Dacia január 12-től 1360-ról 1085-re csökkenti a naponta gyártandó járművek számát, de 100 millió euróval kevesebb pénzt szán a 2009-re tervezett beruházási tervre, amely az eredetileg 250 millió euróhoz képest 150 millió euróra apad.
Romániában novemberben 50 százalékkal csökkent az új autók iránti kereslet, és e tendenciának megfelelően a Dacia eladásai is 52 százalékkal estek vissza a múlt hónapban 2007 hasonló időszakához képest. A meghatározatlan időre alkalmazott dolgozók sorsa egyelőre bizonytalan, viszont az már biztos, hogy a Dacia megválik 620 olyan alkalmazottól, akiknek az év végén jár le a meghatározott idejű munkaszerződésük.
A Dacia korábban november 20. és december 7. közötti időszakban függesztette fel tevékenységét, azelőtt viszont még négy napot szünetelt a munka. A kényszerszünet ideje alatt a romániai gyárban a több mint 14 ezer alkalmazott közül csak körülbelül 3 ezer dolgozott.