2014. április. 28. 12:14 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 28. 12:12 Közlekedés

Egy hónapra lezárták a kettévágott falu határátkelőjét

Hétfő reggeltől nem üzemel a Nagyszelmenc és Kisszelmenc közötti szlovák-ukrán határátkelő, mert felújítják. Várhatóan három hónapig tart a munka. A két falu valamikor egy település volt, de 1946-ban kettévágta az új határ. Az átkelőt csak évtizedekkel később, 2005-ben nyitották meg.

Az átkelő új tetőt kap, kicserélik az elektromos és vízvezetékeket, új burkolatot terítenek az útra. A felújításra a tervek szerint körülbelül 365 ezer eurót, vagyis átszámítva nagyjából 110 millió forintot költenek. Az összeg 90 százalékát az ENPI nevet viselő programból finanszírozzák.

A felújítás a tervek szerint három hónapot vesz igénybe, a gyalogos és kerékpáros forgalomnak fenntartott határátkelő viszont csak a munkálatok első, május végéig tartó szakaszában lesz zárva.

Tóth Lajos, a szlovákiai Nagyszelmenc polgármestere hétfőn azt mondta, hogy az ideiglenes lezárás nem okoz rendkívüli nehézséget nekik.

Az átkelőt mostanában napi szinten néhány tucatnyian veszik igénybe, de a nyitás után volt úgy, hogy napi másfél ezren keltek át. A nyári főszezon kezdetére a tervek szerint újra megnyitják az átkelőt a forgalom előtt – tette hozzá.

Az egykor egy településnek számító Nagyszelmencet és Kisszelmencet a második világháború után, 1946-ban felállított új határ választotta ketté. A két település és azok lakói összetartozásának szimbólumaként a két falu határában 2003 őszén egy-egy székely kaput emeltek. Két évvel később határátkelőt nyitottak Nagyszelmenc és Kisszelmenc között, amit csak uniós és ukrán állampolgárok hazsnálhatnak.

Az ideiglenes lezárás idején a Tiszacsernyő-Csop vasúti átkelőt, illetve az Ubla-Malij Bereznij közúti határátkelőt lehet használni.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?