Kiss Györgyi Rita szakközgazdász, marketing-, kommunikációs és PR szakember, szervezet- és vezetőfejlesztő, gestalt alapú személyiségfejlesztő, az Artistkids ügyvezetője, alapítója. Hisz benne, hogy a művészeten keresztül nemcsak a világot és a kultúrát ismerhetik meg a gyerekek, de hatékony lehetőség személyiségük kibontakoztatásához, fejlesztéséhez is. Szabó György közgazdász, tanár, a LegitiMo (korábbi DAS) Jogvédelmi Biztosító vezérigazgatója. Hisz a társadalmi felelősségvállalásban, a folyamatos önfejlesztésben, az égig érő álmokban és abban, hogy az igazság nem lehet pénz vagy szerencse kérdése. Kettejüket a Bridge Budapest Árnyékprogramja kötötte össze azzal a céllal, hogy hidat képezzenek az üzleti és civil szféra között. A program során látszólag két távoli terület vezetői kapcsolódnak és inspirálódnak egymás vezetői tudásából, dilemmáiból és tapasztalataiból.
Mi az a tulajdonság, amiről nem is gondoltátok volna, de az együttműködés során kiderült, nagyon is közös bennetek?
Gyuri: Sok közös vonásunk van, viszont ami meglepő, hogy egyikünk sem igazán szeret szerepelni. Rita nagyon jó brandingben, remekül ír, és nagyon magabiztos a megjelenése. Talán az enyém is. Adná magát, hogy szívesen szereplünk. Amikor viszont elkezdtünk mélyebben beszélgetni, kiderült, hogy egyikünkben sincs ott a magamutogatás iránti vágy. Rita sem szerepli tele a közösségi felületeket és én sem: mindketten azoknak szeretjük megmutatni magunkat, akiket eleve érdekel is, amit mondunk.
Rita: Én is közösnek érzem ezt a tulajdonságot. Nekem vezetőfejlesztőként is a második sorban van a komfortzónám, ezért is hatalmas érték számomra az Artistkids is, mert itt a gyerekeket és ennek a kezdeményezésnek az össztársadalmi értékét tudom előtérbe helyezni saját magam helyett.
Mi volt a legfontosabb, amit ebben az időszakban tanultatok egymástól emberileg vagy szakmailag?
Gyuri: Rám nagyon nagy hatással volt az, amit Rita mondott arról, hogy vezetőként miért nagyon fontos törődnünk az egészségünkkel, a mentális és fizikai jólléttel is. Hogy nemcsak a környezetnek vagy a természetnek kell fenntarthatónak lenni, de az embernek is hosszú távra kell terveznie saját magával. Én ezt rengeteget mondom a kollégáimnak, de amikor Rita segítségével akasztották a hóhért, kiderült, hogy sokkal többet is tehetnék magamért. Rájöttem, hogy érdemes lenne még tudatosabban működnöm, gondoskodni magamról, hogy hosszú távon épségben, egészségben, frissességben tudjam végezni a munkámat.
Rita: Több mindent tanultam, de ami talán a leghangsúlyosabb, az az, hogy láthatóvá kell válni. Akkor is, ha alapjában véve nem vágyunk a reflektorfénybe. Gyuri ezt zseniálisan csinálja. Ő, ha fáradt is, annyi energia van benne, és úgy megy előre a víziójáért, hogy ha nem is tolja előtérbe magát, a tettei megmutatják őt. Példaértékű az is, ahogy Gyuri kiáll az embereiért, a cégért, vagy a jó ügyekért.
Nálatok kicsit speciális a helyzet, hiszen tőletek nem tudom megkérdezni, volt-e előítéletetek a for profit, illetve nonprofit szektorral kapcsolatban, hiszen mindketten jó ügyet szolgáló, mégis for profit szervezet vagytok. Úgy kérdezem inkább: mi okozta a legnagyobb meglepetést a közös munka során?
Gyuri: Nekem Rita. (nevet) Amikor beültünk az első meetingre, azt vártam, hogy majd jön egy tanár néni, aki „tanárosan” viselkedik. Ezt úgy mondom, hogy én is részben tanár vagyok. Amikor viszont Rita megérkezett, kiderült, hogy egy nagyon komoly üzletasszonnyal ülök szemben, aki nem mellesleg vezetőket fejleszt, felnőtt emberek személyiségfejlesztésével is foglalkozik, és igen határozott elképzelése van azzal kapcsolatban, hogy milyen csatornákon keresztül teheti jobbá a világot.
Rita: Előítéletem nem volt, viszont kellemes meglepetés volt látni, hogy egy olyan cégnél, mint Gyuriéké, ahol mégis csak a jog jelöli ki a kicsit vonalas, száraz kereteket, a kollégák mennyire szívvel-lélekkel végzik a munkájukat, amiben bizony az érzelmeknek is van tere.
Mi az a skill, amit ha tehetnétek, azonnal elcsakliznátok a másiktól?
Rita: Gyuri közvetlensége nálam mindent visz. Én is könnyen kapcsolódom az emberekhez, hiszen ez a munkám része is, de Gyuri mester ebben. Egy pillanat alatt meg tudja venni az embert az ügynek. Olyan kisugárzása van, annyira pozitív a hozzáállása, megnyerő a személyisége, hogy nem lehet nem nyitottan és optimistán kapcsolódni vele.
Gyuri: Én Rita optimista hozzáállását vinném először, jól inspirál és motivál, valamint azt a hihetetlen kitartást, amivel megy a céljai felé, és nem adja fel, akármilyen akadály is jön vele szembe. Akadályok mindig jönnek, de azt a képességet, ahogy ezekből ő erőt merít, szívesen birtokolnám én is.
Mi alapján döntöttétek el, hogy szeretnétek együtt dolgozni az Árnyékprogramban?
Gyuri: Kifejezetten könnyű döntés volt, ugyanis Rita már az első találkozásunkkor nagyon jókat mondott, és elképesztően szimpatikus volt a víziója is. Tudtam, hogy ez a lendület engem is inspirálni fog, és leginkább ez alapján választottam.
Rita: Nekem az tűnt fel, hogy Gyuri lehengerlően energikus. Én is az vagyok, és azt gondoltam, hogy ha két ilyen ember összekerül egy projektbe, abból csak felívelő és jó dolog lehet. Így is lett.
Milyen elvárásokkal mentetek neki az együttműködésnek?
Rita: Én szándékosan igyekeztem hátrahagyni mindenféle elvárást. Mivel ránk volt bízva, hogyan dolgozunk majd együtt, bele is engedtük magunkat ebbe a szabadságba. Kreatív ember vagyok, így a munkám során is fontos, hogy legyen terem és szabadságom, Gyurival pedig folyamatosan és rugalmasan tudtuk alakítani az együttműködés kereteit.
Gyuri: Nekem már volt némi előzetes elképzelésem, mivel voltam már Árnyékpár korábban, mondhatjuk, hogy felkészülten érkeztem. Gyárlátogatás most nem volt, beszélgetés viszont annál több. Ami ugyanakkor nagy meglepetés volt nekem, hogy Rita vezetőfejlesztéssel, személyiségfejlesztéssel is foglalkozik. Dolgozott is rajtam eleget. (nevet)
Mik azok a legfontosabb értékek, amik a munkátok során, vezetőként meghatároznak benneteket?
Gyuri: Nekem a legfontosabb az őszinteség. Ha valaki szőnyeg alá söpri a dolgokat, vagy nem őszinte, az szerintem felér egy szándékos károkozással. A másik, hogy mindig legyen magasan a mérce. Olyan magasan, hogy az méltó legyen hozzánk és a vállalatunkhoz is. Alapérték, alapelv az is, hogy bánjunk úgy másokkal és az ügyfeleinkkel, ahogy szeretnénk, hogy velünk is bánjanak. Ez is mélyen beleivódott a vállalatunk lényébe.
Rita: Nekem az első a hitelesség. Ha én valamire a szavamat adom, vagy valamiben megegyezünk, akkor ahhoz tartom magam. Ez a hitelesség a minőséggel is összekapcsolódik. A másik a célorientáltság: szeretek nagyot álmodni, és nem is nyugszom, amíg a kitűzött célt el nem érem, érjük. A harmadik a kreativitás, ami nélkül megint csak nem létezem. Hiszek benne, hogy értéket teremteni csak kreativitással lehet.
Mik most a legfontosabb céljaitok, mi foglalkoztat most benneteket vezetőként?
Gyuri: Engem leginkább most az foglalkoztat, hogyan juthat el a hírünk minél több emberhez. Hírvivőket keresünk. Olyan embereket, akiknek az igazság ugyanúgy fontos, mint nekünk, és tudnak valahogyan csatlakozni hozzánk. Akár nagykövetként, akár operációs partnerként, akár értékesítőként is. For profit cég vagyunk, de a legmesszebbmenőkig hiszünk is abban, amit csinálunk. Épp a napokban adtuk át az Év Jogtudatos Vállalata díjat három kategóriában, mert szerettük volna ezzel is felhívni a társadalom figyelmét a jogvédelem fontosságára.
Rita: Nekünk is sokrétű céljaink vannak. A legfontosabb az, hogy minél több óvodába, iskolába be tudjuk vinni a múzeumok világát, a művészetet és a kultúrát. Továbbá, hogy a művészetet és az üzleti világot összekapcsoljuk, beépítsük a céges wellbeing programokba, rendezvényeik sokszínűségébe. Ezt az értékteremtő szemléletet a vállalat jövőképe szempontjából is nagyon fontosnak tartom.
A tartalom a Bridge Budapest és a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.