BrandContent MOHU 2024. október. 29. 09:30

Hatékonyabb, jobb és nagyobb hulladékudvar-hálózat

Új, innovatív lépésekkel haladunk a környezettudatos hulladékkezelés terén: az elkövetkező 10 évben összesen 82 új, modern hulladékudvart létesítenek országszerte, míg a meglévők használata folyamatosan egyszerűbbé, gyorsabbá és átláthatóbbá válik. A MOHU fejlesztéseivel még nagyobb hangsúly kerül a fenntarthatóságra és a szelektív hulladékgyűjtésre, ami nemcsak a környezetvédelem, de a nemzetgazdaság szempontjából is jelentős előrelépést jelent. Az első új, lakosságbarát hulladékudvar 2024 májusában nyílt meg Esztergomban, és prototípusnak tekinthető a következő években felépítendő létesítmények számára.

Miért fontos ez?

A MOHU és az európai uniós irányelvek célja, hogy 2035-re a magyar hulladék 65 százaléka újrahasznosuljon, és mindössze 10 százaléka kerüljön hulladéklerakókba. Jelenleg a hulladék 32 százaléka hasznosul újra, míg több mint 50 százaléka a szeméttelepekre kerül, a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a hulladék felét elássák. Az újrahasznosítás növelése és a hulladéklerakás minimalizálása alapvető fontosságú ahhoz, hogy Magyarország fenntarthatóbb jövőt építhessen.

Mitől más?

Az új hulladékudvarok kialakítása jelentősen eltér a korábban megszokott létesítményektől. A fejlesztések célja, hogy még kényelmesebbé és hatékonyabbá tegyék a lakosság számára a hulladékok leadását, miközben a környezetvédelmi szempontokat maximálisan figyelembe veszik. Az új udvarok kialakítása nemcsak a korszerű infrastruktúrán alapul, hanem olyan technológiai újításokat is magában foglal, amelyek megkönnyítik a hulladékok kezelését, nyomon követését és az újrahasznosítási folyamatok optimalizálását.

Erre szükség is volt már. A MOHU előtti időben szétaprózódott volt a hazai hulladékgazdálkodás, a hulladékok útját nagyon nehéz volt rendesen követni. A rendszer nem volt egységes, sem a hulladékudvarok működése sem pedig azok felszereltsége szempontjából. Volt olyan udvar, ahol még 2021-ben is kockás papíron vezették a bevitt hulladékot. Évente több mint kétmillió tonna hulladék végezte hulladéklerakóban, ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a szemetet elásták, betemették, pedig ebben a hulladékban rendkívül sok érték rejlik, amit újrahasznosítva bekerülhet a körforgásos gazdaságba.

A MOHU új hulladékudvar-rendszere is azt a célt szolgálja, hogy az oda beérkezett hulladékokat lemérjék, szelektálják, adataikat megfelelően vezessék. Emellett a MOHU által fejlesztett létesítmények egyszerűbb megoldásokat kínálnak a lakosságnak, többek között azzal, hogy jól megtervezett elrendezéssel, megfelelő méretű és számú mérleggel, fedett színnel, motivált kezelőkollégákkal segítik a gyorsabb és hatékonyabb ügyintézést. Az udvarok automatizált rendszerekkel és digitális ügyintézési lehetőségekkel felszereltek, így kevesebb időt vesz el a hulladék leadása.

Az udvarok emellett modern informatikai rendszerekkel támogatják a hulladék nyomon követését: a beszállított hulladékot típusonként regisztrálják és méretik, így minden leadott anyag részletes adatbázisba kerül, ami az újrahasznosítás és általában véve a hulladékgazdálkodás egészét tekintve is egy kulcsfontosságú adatállománnyá tud válni.

MOHU

Esztergomban már bizonyított

Az esztergomi hulladékudvar, amely 2024 májusában nyitotta meg kapuit, mintaként szolgál az új, modern létesítmények számára. Ez az első olyan hulladékudvar Magyarországon, amely teljesen újragondolt koncepció alapján épült, a legújabb technológiákat és lakossági igényeket figyelembe véve. Az új hulladékudvar a város egyik könnyen megközelíthető részén található, amely nemcsak autóval, de gyalogosan és kerékpárral is könnyen megközelíthető, hiszen előfordulhat, hogy csak egy zacskó régi ruhát vagy pár palack sütőolajat akarunk leadni, amit el tudunk szállítani akár gyalog vagy biciklivel is. A létesítmény lehetőséget kínál arra, hogy a lakosság gyorsan és kényelmesen adhassa le a háztartási hulladékokat, beleértve a szelektíven gyűjtött papírt, műanyagot, üveget, elektronikai hulladékot, valamint veszélyes anyagokat, mint a festékeket és vegyszereket, továbbá egyes hulladékfajták leadásáért ösztönző kerül kifizetésre ügyfelelink részére (elektronika, akkumulátor, fém).

Az új udvar kialakítása lehetővé teszi, hogy a különféle hulladéktípusokat elkülönítve és könnyen elérhető helyen tárolják. Az átlátható elrendezésnek köszönhetően a látogatók gyorsabban találják meg a megfelelő tárolókat, és a hulladék leadása egyszerűbbé válik.

MOHU

Nézzük, hogyan lehet elhelyezni a hulladékot!

Július 1. óta már nem csak a bejelentett lakcímhez tartozó hulladékudvart használhatjuk, hanem bármelyiket az országban, ha van magyarországi lakcímünk. Ezért továbbra is fontos, hogy nálunk legyen a lakcímkártya, de tartózkodási engedéllyel, hatósági bizonyítvánnyal, regisztrációs igazolással vagy bejelentő lappal is elindulhatunk. A MOHU honlapján megtalálható a hulladékudvarok nyitva tartása, valamint a létesítmények üzemeltetőinek weboldala is, ahol érdemes előzetesen tájékozódni, hogy az adott hulladékudvarban milyen hulladékot lehet leadni . Ugyanis minden hulladékudvar más-más típusú hulladékot fogadhat be a méretüktől, adottságuktól függően. Jó tudni, hogy az ország összes hulladékudvarában le lehet adni a textilhulladékot és a használt sütőolajat is.

Használd bármelyik hulladékudvart az országban a lakcímkártyáddal!

Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

Bővülő hálózat, tisztább jövő

Az elkövetkező évtizedben megvalósuló 82 új hulladékudvar Magyarországon nemcsak a környezeti terhelést csökkenti, hanem a lakosság számára is kényelmesebb és átláthatóbb hulladékkezelési rendszert kínál. Az új rendszer hozzájárul a fenntartható fejlődéshez és a körforgásos gazdaság előmozdításához, amely hosszú távon gazdasági és környezetvédelmi előnyökkel jár az ország számára.

A következő 10 évben ennek megfelelően az 5000 főt meghaladó népességű magyarországi településen mobil vagy fix hulladékudvart, a 10 000 főnél nagyobb lakosságszámú településeken és a 25 000 főnél népesebb gyűjtőkörzetekben pedig fix hulladékudvart létesít majd a MOHU. A tervek szerint 2025 végéig újabb 9 udvar jöhet létre, melyek közül idén 3-4 kivitelezése kezdődhet meg.

A tartalom a MOHU megbízásából, a HVG BrandLab közreműködésével jött létre, előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.